Maszynka do mięsa Zelmer, ułatwiająca przygotowanie posiłku BARF dla psa

Dieta BARF dla psa – co warto wiedzieć?

Dieta BARF dla psów zyskuje sobie wielu zwolenników. Ta naturalna metoda żywienia naszych czworonożnych przyjaciół opiera się na podawaniu im głównie surowego mięsa. Ale skąd się w ogóle wzięła idea diety BARF i jak ją stosować? Przeczytaj, jak sprawić, by Twój piesek dostawał pożywienie zdrowe, a jednocześnie smaczne – i „szarpał je jak Reksio szynkę”!

Z artykułu dowiesz się:

  • Co się kryje pod nazwą diety BARF dla psa?
  • Jakie są z niej korzyści?
  • Jak zacząć wprowadzanie diety BARF?
  • Jak przygotować posiłek BARF dla psa?

Dieta BARF dla psa – skąd się to wzięło?

Zacznijmy od podstaw. BARF to nie jakiś tajemny kod, tylko akronim od określenia „biologically appropriate raw food” lub też „bones and raw food” – co można przetłumaczyć odpowiednio na: „biologicznie odpowiednia surowa żywność” lub „kości i surowe jedzenie”. W skrócie to nic innego jak surowa dieta dla psów. Ale zanim zaczniesz myśleć, że Twój futrzak będzie na niej żył niczym jakiś dziki wilk, zatrzymaj się na chwilę i poznaj ideę stojącą za tym sposobem żywienia.

Twórcą diety BARF dla psów jest niejaki dr Ian Billinghurst. Wyszedł on z założenia, że nasi szczekający przyjaciele – mimo że mają swoje ciepłe posłanko w ludzkich domach – to jednak są ewolucyjnie predysponowani do życia w naturze. To zaś znacząco wpływa m.in. na budowę ich układu pokarmowego, który jest zacznie krótszy niż u człowieka. Przez to psiaki mają często problem z trawieniem m.in. ziaren zbóż i produktów pochodnych. Dlatego dr Billinghurst wskazał, że są one głównie mięsożercami i powinny być na diecie bazującej w przeważającej mierze na surowym mięsie, podrobach, kościach itd. Uzupełnieniem tego rodzaju pożywienia powinny być głównie surowe warzywa i owoce. Ot – i cała tajemnica diety BARF.

Dieta BARF dla psa – jakie są korzyści?

Być może myślisz sobie teraz: „Okej, wszystko fajnie, ale po co mi ta cała zabawa w BARF? Wcale nie widzę, żeby mój Fafik tęsknił za czasami swoich odległych, nieudomowionych przodków!”. Zwolennicy tej metody żywienia przekonują jednak, że ma ona bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psa. Wysoko przetworzone posiłki są zwykle bardziej ciężkostrawne, co sprawia, że znacznie obciążają układ pokarmowy. Psy na diecie BARF dużo rzadziej mają problemy trawienne… a wszyscy doskonale wiemy, że takie dolegliwości są nie tylko nieprzyjemne dla Twojego pupila, lecz także mogą generować różne nieprzyjemne do sprzątania wpadki!

Poza tym ten sposób żywienia korzystnie wpływa na płytkę nazębną. Mięso BARF dla psa (czyli nieprzetworzone zwierzęce białko i tłuszcz) daje mu też niesamowity zastrzyk energii – tak potrzebny do tego, by potem móc np. godzinami bawić się w aportowanie patyka. Nie mniej ważnym aspektem tej diety jest też to, że masz pełną kontrolę nad tym, co podajesz swojemu milusińskiemu. Zyskujesz więc pewność, że nie pakujesz w niego żadnych konserwantów, barwników czy niekorzystnych dla psów produktów zbożowych – które często są wykorzystywane w gotowych karmach. A przecież wszyscy chcemy dawać naszym pupilom wszystko, co najlepsze, prawda…?

Czytaj też:   Zdrowa dieta psa - jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Dieta BARF dla psa – jak zacząć?

Skoro już przedstawiliśmy Ci całą teorię związaną z BARF, czas przejść do części praktycznej. Przede wszystkim przejście na tę dietę warto skonsultować z weterynarzem Twojego psa lub psim dietetykiem (serio – tacy istnieją!). Każdy zwierzak jest inny, może mieć inne potrzeby żywieniowe czy uwarunkowania zdrowotne, więc zasięgnięcie porady lekarskiej będzie w tym wypadku na pewno bardzo odpowiedzialnym pomysłem.

A gdy już dostaniesz błogosławieństwo na wprowadzenie diety BARF u swojego psa, możesz zacząć ją wdrażać. Przy przygotowywaniu takich posiłków nieoceniona okaże się pomoc… maszyny do mięsa. Wyobraź sobie, że miałbyś samodzielnie kroić, mielić i przygotowywać te mieszanki. Nie brzmi zbyt przyjemnie, prawda? Twoje ręce (i noże) mogą Ci więc bardzo podziękować za taką inwestycję!

BARF dla psa – jak zrobić?

Pamiętaj, że ok. 60-80% posiłku powinno stanowić różnego rodzaju mięso. W maszynkach Zelmer możesz bez problemu kontrolować grubość zmielonego mięsa, w zestawie masz bowiem do wyboru kilka rodzajów sitek. Poza tym ten sprzęt potrafi przerobić nawet 2,5 kg mięsa na minutę. A to ma znaczenie, jeśli masz na utrzymaniu prawdziwego czworonożnego głodomora! W maszynce do mielenia możesz też z łatwością poszatkować warzywa czy owoce, więc jeden sprzęt pozwoli Ci przygotować całe wystawne BARF-danie dla Twojego pupila.

Specjaliści mówią, że najlepiej jest wprowadzać jeden produkt na kilka dni, aby kontrolować, czy jakiś składnik nie szkodzi psu. Zazwyczaj w ramach diety BARF serwuje się posiłek raz lub dwa razy dziennie – ale obserwuj swojego przyjaciela, czy wygląda na to, że pasuje mu taki rytm jedzenia. W razie wątpliwości koniecznie jeszcze raz zasięgnij porady specjalisty. W końcu najważniejsze jest to, by Twój futrzak był zdrowy i miał powody do wiecznego radosnego merdania ogonem!Podobne Tematy: