pies beagle jedzacy karme

Jakimi produktami może zostać poczęstowany pies?

Każdy pies powinien mieć zrównoważone żywienie. W składzie diety musi się znaleźć wysokiej jakości mięso, a do tego warzywa i częściowo owoce. Jedzenie to możemy samodzielnie przyrządzić dla pupila, jednak niezbędna jest odpowiednia wiedza w tym temacie, która pozwoli nam dopasować jadłospis dla danego czworonoga. Taki system żywienia to tak zwana dieta BARF dla psa. Natomiast należy pamiętać, że samo mięso nie zagwarantuje właściwych substancji odżywczych – należy je odpowiednio suplementować. Na rynku istnieje bardzo wiele dostępnych już gotowych karm dla psów w sklepach zoologicznych. Takie karmy zawierają uzupełnienie w suplementy. Ale co może jeść pies poza karmą?

Owoce dla twojego psa

Psy z powodzeniem mogą spożywać niektóre owoce – to znakomite źródło potrzebnych organizmowi witamin i błonnika, który pomaga w prawidłowym trawieniu. Na przykład banany oraz kiwi będą dostawcą witaminy C, z kolei borówki, ananas, maliny czy truskawki są doskonałym źródłem antyoksydantów.
Podając owoce dla psa należy zawsze zwracać uwagę na zawartość w nich pestek! W sytuacji kiedy nasiona są naprawdę niewielkie (jak np. w wyżej wspomnianych produktach) to nie powinno wystąpić zjawisko zatrucia, ale jeśli jednak chodzi o produkty z pestkami, jak np:

 • jabłka
 • brzoskwinie
 • melon
 • arbuz
 • śliwki

to zawsze należy serwować je bez pestek, bo są one trujące dla psa! Należy zawsze wyjmować z tych owoców pestki i ogonki, aby nie zrobić psu krzywdy. Podobnie jak nie zawiera pestek karma dla psa, tak nie powinny zawierać ich właśnie wyżej wymienione owoce.

Miej na uwadze, że wspomniane owoce charakteryzują się wysoką zawartością cukrów prostych, których nadmiar może niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo zdrowotne organizmu psa. Skutkiem mogą być zmiany próchnicowe, nadmierna masa ciała lub dolegliwości trawienne. W ramach alternatywy warto przejrzeć oferty alternatywnych suszonych smaczków w takich miejscach jak sklep zoologiczny. Dlatego jeżeli Twój pies ma problem z nadwagą, wówczas spróbuj nie udostępniać mu żadnych owoców.

Owocami niedozwolonymi dla psów są:

 • awokado
 • czereśnie i wiśnie
 • winogrona i rodzynki
 • wszystkie cytrusy

Warzywa przeznaczone dla Twojego psa

Psy mogą (w zależności od rasy) jeść niemal wszystkie warzywa. Warzywa szkodliwe dla psów to:

 • cebula
 • czosnek
 • por
 • surowe ziemniaki

Warto wzbogacić dietę psa o dozwolone warzywa, gdyż posiadają one bardzo wiele cennych substancji odżywczych, takich jak: minerały, witaminy i błonnik. Gdy mamy pewne niejasności co do sposobu żywienia psa, powinniśmy zgłosić się do specjalisty od żywienia, który odpowiednio pomoże nam dobrać dietę dla naszego psa.

Czytaj też:   Czy pies może jeść słodycze? Skutki jedzenia słodkiego na zdrowie psa

Inne produkty, które pies może jeść:

Ryby jako źródło kwasów OMEGA-3 w diecie psa

Dieta z rybą jest doskonałym sposobem dostarczenia lub uzupełnienia nienasyconych kwasów OMEGA-3 i zdrowych tłuszczy pochodzących od zwierząt, takich jak np. olej z łososia. Rybę należy jednak podawać bez ości, które mogłyby wyrządzić psu krzywdę. Nie należy podawać ryb więcej niż dwa razy w tym samym tygodniu, zabronione są również ryby wędzone lub przyprawione i smażone.

Jajka jako element żywienia psa

Twój pies może spożywać jajka, jednak głównie w postaci poddawanej obróbce termicznej. W przypadku jajek niewiadomego pochodzenia to nie warto ich podawać surowych psu, ze względu na niebezpieczeństwo zainfekowania bakteriami salmonelli. Jeżeli masz pewność odnośnie jajek, to można je zaserwować również w postaci surowej. Istotne jest, aby podawać kolejno żółtko i białko w odpowiednim odstępie czasu od siebie. Białko zawiera w sobie awidynę, która niszczy wartościowe żółtko. Dlatego jeżeli obawiasz się o ewentualną szkodliwość awidyny, to możesz zrezygnować z serwowania psu białka, a skupić się na wartościowym żółtku. Nie podawaj psu jaj więcej niż dwa razy w ciągu tygodnia!

Lody przeznaczone dla psa

Okazuje się, iż zwłaszcza w sezonie letnim lody dla psa mogą stanowić miłe urozmaicenie psiej diety. Tego typu przysmaki należy jednak dostosować do sposobu żywienia psa. Nie mogą zawierać na przykład nabiału, cukru, syntetycznych substancji dodatkowych czy niedozwolonych dla psów owoców.
Możesz jednak sam stworzyć lody dla psa – po prostu mrożąc mokrą karmę dla psa.

Masło z orzeszków ziemnych dla twojego psa

To pyszne i zdrowsze łakocie, ale bardzo mocno kaloryczne! Nie należy podawać go swoim psom przesadnie często, aby nie doprowadzić do tycia psa lub odwrotnie – biegunek. Masłem orzechowym możesz odwrócić jego uwagę, gdy na ten przykład kąpiesz psa lub będziesz musiał przeprowadzić mało przyjazną dla niego procedurę.

Podobne Tematy: