Posiadając konia musimy zadbać o to, by zapewnić zwierzęciu wszystko, czego potrzebuje jego organizm do zdrowego funkcjonowania. Niestety, opiekunowie koni często popełniają błędy żywieniowe, które wynikają nie tylko z braku wiedzy ale również zakorzenionych mitach dotyczących żywienia koni. Podawanie nieodpowiednich produktów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia a nawet życia zwierzęta. Wiedząc o tym, przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże odpowiedzieć na pytanie co mogą jeść konie a jakich produktów pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać.
Z czego powinna składać się zbilansowana dieta konia?
Każdy koń potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, które dostarcza przede wszystkim pasza dla koni – zarówno ilościowa, jak i jakościowa. Mówiąc najprościej, zbilansowana dieta konia to:
- Siano lub zielona trawa i rośliny z pastwiska – pokarmy te stanowią podstawę diety konia i powinno być to około 70% jego codziennej dawki pokarmowej. Odpowiednia ilość siana lub dostęp do dobrej jakości pastwiska zapewnia koniowi niezbędną dawkę błonnika, witamin i minerałów.
- Pasza zbożowej – dostarcza energii koniowi, dlatego powinna stanowić około 30% diety. Najczęściej stosowanymi rodzajami pasz zbożowych są owies, jęczmień, kukurydza, proso oraz mieszanki zbożowe. Pasza zbożowa bardzo często wzbogacana jest w białko, które niezbędne jest, aby utrzymać mięśnie konia i zapewnić ich regenerację. W diecie konia powinno stanowić ono około 8-12% całkowitej dawki pokarmowej. Źródłem białka są m.in. nasiona roślin strączkowych (np. soja), groch, lucerna, czy sianokiszonka. Dodatkowo w paszach jakościowych znajdują się również witaminy i minerały takie jak: wapń, fosfor, magnez, potas, sód, żelazo, miedź, cynk, selen, witamina A, witamina D, witamina E i witamina K.
Jakich produktów nie powinny spożywać konie?
Istnieje wiele produktów, których nie powinniśmy podawać koniom, ponieważ mogą stanowić zagrożenie zdrowia a nawet życia zwierzęcia: Wśród nich wymienić możemy:
- Czekoladę – zawiera one teobrominę, która jest trująca dla koni.
- Awokado – owoce awokado zawierają toksyny, które są szkodliwe dla koni i mogą prowadzić do zatrucia.
- Produkty mleczne – konie nie są w stanie trawić laktozy, która jest obecna w produktach mlecznych, dlatego nie należy podawać im mleka, sera ani jogurtów.
- Cebula i czosnek – zawierają one disulfidy, które mogą uszkodzić czerwone krwinki konia i prowadzić do niedokrwistości.
- Surowe ziemniaki – zawierają one truciznę, której stężenie zwiększa się wraz z czasem przechowywania. Surowe ziemniaki mogą prowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego konia.
- Mięso – konie są roślinożercami i nie powinny spożywać mięsa, ponieważ nie są w stanie go strawić.
Jakie przysmaki można podać koniowi?
Z pewnością zastanawiasz się więc, czy jako opiekun konia możesz od czasu do czasu rozpieścić swoje zwierzę pysznym smakołykiem. Na szczęście, jest to możliwe. Wśród produktów, które bezpiecznie możemy podawać wymienić możemy marchewki, jabłko, które znane są jako tradycyjne przysmaki koni ale również banany, mango czy oliwki.Podobne Tematy:
- Żywienie koni – jak powinno wyglądać?
- Koty, psy, a może… konie? Czy koń może stać się najlepszym przyjacielem człowieka?
- Czy chomiki mogą jeść sałatę?
- Czego nie mogą jeść chomiki?
- Czy chomiki mogą jeść orzechy laskowe?