Jeśli nieruchomość nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, dotyczy to przede wszystkim dachu, niestety prawdopodobnie kuna domowa wykorzysta zaniedbanie ze strony właściciela budynku. Pojawią się problemy, które domownicy szybko odczują. Kuna nie ma problemu z wejściem po ścianie, a warstwa ocieplenia zapewnia jej świetne warunki do bytowania. Niestety na jednym zwierzęciu się nie kończy. Z czasem pojawia się cała rodzina, która zachowuje się bardzo głośno, pozostawia odchody, wdaje się w bójki, znosi martwe zwierzęta. Trzeba wobec tego liczyć się z hałasem, smrodem i szeregiem zniszczeń.
W jaki sposób zabezpieczyć dach przed kunami?
Odchody kuny, syki, specyficzne ślady na elewacji, mostki termiczne, nieprzyjemna woń to typowe oznaki wskazujące na nieproszonych gości w domu. Kuna domowa bardzo chętnie uwije sobie gniazdo w poddaszu dachu, na którym znajdują się dla niej komfortowe warunki. Niestety przyczynia się to do powstania szeregu zniszczeń, dochodzi do obniżenia izolacyjności cieplnej dachu. Wystarczy pozostawić kilkucentymetrową przestrzeń, aby zwierzę było w stanie przedostać się pod pokrycie.
Jeśli już dojdzie do tego, że kuna znajdzie się w warstwie ocieplenia, to niestety będzie trudno się jej pozbyć na własną rękę. Kluczowe staje się odpowiednie zabezpieczenie dachu, aby przeciwdziałać zagnieżdżeniu się kun. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nieruchomości znajdującej się w pobliżu lasu. Świetnie sprawdzają się specjalne siatki wentylacyjne wykonane z metalu. Montuje się je w okapie i kalenicy. Godna polecenia jest także siatka stalowa na koszach i okapach. W ten sposób zapobiega się wejściu zwierząt pod pokrycie. Trzeba być bardzo dokładnym, bo kuna jest w stanie przedostać się przez niewielkie otwory.
Jak uchronić się przed kunami?
W sprzedaży znajdują się specjalne taśmy perforowane, które zostały wykonane z metalu. Zaleca się je montować we wszystkich miejscach, które mogą ułatwić kunom wejście pod pokrycie dachowe. Taśmy można również zastąpić stalowymi kratkami. Idealnie sprawdzają się wokół rynien, kominów, okien dachowych, szczeliny kalenicowej i otworów wentylacyjnych. Dla kun bardzo atrakcyjna jest miękka wełna mineralna, dlatego warto zastąpić ten materiał pianką poliuretanową lub celulozą. Można też pomyśleć o montażu specjalnych grzebieni i kolców, które są skuteczne, przeciwdziałają inwazji, ale mogą stać się także źródłem problemów. Będą gromadzić się w nich liście i gałęzie. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż elektrycznego pastucha na kuny. Tworzy barierę, której zwierzęta nie są w stanie ominąć.
Podobne Tematy:- Chomiki Campbella – opis rasy
- Koty, psy, a może… konie? Czy koń może stać się najlepszym przyjacielem człowieka?
- Czym karmy dla psów małych ras różnią się od zwykłej karmy?
- Ile żyją chomiki?
- Co mogą jeść konie, a czego nie?
Nasza redakcja codziennie zbiera najciekawsze informacje na temat zwierząt, które publikujemy na naszym blogu. Jeżeli chcecie żebyśmy napisali o nurtującym Was temacie, to napiszcie do nas.