chomik

Co warto widzieć o chomiku, zanim dołączy do naszej rodziny?

Co jedzą chomiki? Jak widzi chomik? Jaka powinna być jego klatka? Chomiki to popularne zwierzęta domowe, ale warto znać odpowiedzi na kilka pytań, zanim ten mały pupil dołączy do rodziny.

Jakie gatunki chomików można kupić w Polsce?

Wydają się, że chomiki to łatwe w hodowli stworzenia, bez dużych wymagań dotyczących opieki i wyposażenia, ale warto zapoznać się z potrzebami i stylem życia chomika. Na wolności żyje wiele różnych gatunków chomików. W Polsce, jako zwierzęta domowe najczęściej można spotkać pięć gatunków chomików:

  • złoty chomik syryjski
  • chomik karłowaty Campbella (mandżurski)
  • chomik karłowaty Roborowski 
  • chomik chiński
  • chomik dżungarski

Gatunki chomików różnią się nie tylko wyglądem, ale mają także inne zachowania i sposób życia, dlatego ważne jest, zapoznanie się z wybranym gatunkiem przed jego zakupem.

Chomik syryjski jest najczęściej spotykanym gatunkiem w Polsce. Jest bardzo ciekawym, ufnym i łatwym do oswojenia futrzakiem. Ponadto jest nieco większy niż chomiki karłowate, a wiele osób uważa je za łatwiejsze w hodowli. 

Chomiki karłowate są również dość łatwe do oswojenia, z wyjątkiem chomika Roborowskiego. Jest on uznawany raczej za zwierzę hobbystyczne niż zwierzę domowe i dlatego też nie jest zalecany dla dzieci.

Czy można określić płeć chomika?

Chomiki osiągają dojrzałość płciową już w wieku czterech tygodni i wtedy można określić ich płeć. Aby określić płeć, chomik musi być odwrócony na plecy, aby można było zobaczyć jego genitalia. U samic otwór narządów płciowych i odbyt są bardzo blisko siebie, podczas gdy u samców odległość między nimi jest większa. Samice mają również brodawki, które u samców nie występują. Różnica może być trudna do zauważenia, dobrze jest więc mieć kilkoro osobników do porównania. 

Co mogą jeść chomiki?

W naturze chomiki są wszystkożerne i korzystają ze zróżnicowanej, ale zbilansowanej diety. W hodowli można to osiągnąć, podając chomikowi gotową, kompletną karmę. Warto sprawdzić, czy karma przeznaczona jest specjalnie dla chomików. Chomiki mają m.in. zapotrzebowanie na białko zwierzęce (np. owady), które m.in. świnki morskie i króliki nie mogą jeść.

Ponadto od czasu do czasu można pozwolić chomikowi skosztować owoców, warzyw, makaronu, ryżu, a nawet odrobiny chudego mięsa. Chomiki łatwo przybierają na wadze, dlatego ważne jest, aby nie podawać im zbyt dużo tłustego jedzenia. Pokarm nie może być również słony, słodki ani pikantny.

Czy chomiki mogą żyć razem?

Zasadniczo nie, choć jest to zależne od gatunku. Chomiki żyją samotnie i bronią swojego terytorium przed innymi osobnikami. Kilka chomików w jednej klatce prędzej czy później zacznie walczyć. Może nawet dojść do tego, że się wzajemnie zagryzą. 

Chomiki karłowate mogą być trzymane w małych grupach lub parach. Należy je jednak obserwować, czy się wzajemnie tolerują i jakie są między nimi stosunki.

Zdrowie chomika

Chomiki potrafią ukryć, jeśli są chore lub cierpią. Dlatego może być trudno zauważyć, kiedy chomik źle się czuje. Warto obserwować zachowanie pupila i w przypadku zauważenia zmiany w stylu życia, zabrać go do weterynarza. 

Podobnie jak inne gryzonie, chomiki są wrażliwe na przeciągi i zimno, co może rozwinąć się w infekcje dróg oddechowych. Jeśli chomik zaczyna intensywnie kichać lub oddycha powoli lub z trudem, musi być zabrany do weterynarza.

Czytaj też:   Czym sugerować się podczas wyboru kołowrotka?

Niektóre objawy mogą być łatwe do zauważenia. Jeśli chomik nie je, ma biegunkę, wypada mu sierść lub ma rany, powinien natychmiast zostać przebadany przez lekarza. 

Ile lat żyje chomik?

Chomiki syryjskie żyją nieco dłużej od chomików karłowatych, zwykle od 2 do 2½ roku. Chomiki karłowate będą żyły nie dłużej niż 1½ do 2 lat. Wyjątkiem jest gatunek chomika Roborowskiego, który może dożyć nawet do 4 lat. 

Chociaż chomiki nie żyją tak długo jak inne typowe zwierzęta domowe, nadal ważne jest, aby rodzice i dzieci zaakceptowały, że chomik będzie im towarzyszył kilka lat i wymagał  opieki każdego dnia.

Mieszkanie dla chomika — czyli jak wybrać odpowiednią klatkę?

Chomik jest zwierzęciem nocnym, więc śpi przez cały dzień i jest aktywny w nocy. Dlatego klatka musi znajdować się w miejscu, w którym może swobodnie buszować i hałasować w nocy, ale w ciągu dnia powinien mieć spokój. 

Chomik łatwo ucieka, dlatego klatka musi być zrobiona specjalnie dla chomików, np. siatki o drobniejszych oczkach. Wymiary, jakie powinna mieć to co najmniej 75 × 35 cm i 35 cm wysokości. Im więcej miejsca, tym lepiej. W klatce chomik powinien mieć schronienie. Może to być domek wykonany z drewna, gliny lub ceramiki. Tektura lub plastik nie wystarczą, ponieważ chomik je przegryzie.

Jak często sprzątać w klatce?

Każdego dnia należy usunąć nadmiar jedzenia i napełnić butelkę świeżą wodą. Chomik jest bardzo czystym zwierzęciem i zawsze umieszcza swoje odchody w określonym kącie klatki. Dlatego bardzo łatwo jest sprzątać ten róg kilka razy w tygodniu.

Raz w tygodniu wszystko w klatce musi zostać zmienione, a na dno klatki wysypane nowe trociny.  Raz na jakiś czas wszystkie rzeczy w klatce i samą klatkę należy umyć – używając tylko ciepłej wody bez mydła.

A to ciekawe…

Chomik jest prawie ślepy

Jak widzi chomik – Chomiki mają bardzo słaby wzrok, w rzeczywistości są prawie całkowicie niewidome. Nowonarodzone chomiki są ślepe i przez pierwsze dwa tygodnie życia ledwo potrafią otworzyć oczy. Dorosłe chomiki łatwiej orientują się za pomocą węchu niż wzroku.

Zęby chomika nigdy nie przestają rosnąć

Chomik sam dba o ścieranie zębów. Używa do tego kijków, gałązek i innych rzeczy do spiłowania zębów, dlatego muszą one znajdować się w klatce. Dostępne są także specjalne osełki do ścierania zębów. Jeśli chomik nie ma możliwości ścierania zębów, rosną one tak duże, że chomik może sobie zrobić krzywdę.

Policzki chomika pełnią funkcję magazynu

Jeśli chomik natknie się na jedzenie i nie jest szczególnie głodny lub po prostu czuje się zagrożony w miejscu znalezienia pokarmu, przechowa jedzenie w policzkach i przetransportuje je w bezpieczniejsze miejsce, gdzie będzie mógł je zjeść – lub po prostu zachowa je na później.

Podobne Tematy: