Posiadanie własnego akwarium to marzenie wielu osób. Nie ma w tym nic dziwnego. Akwarium z różnorodnymi gatunkami ryb to nie tylko wspaniała ozdoba mieszkania ale również ogromna satysfakcja towarzysząca rozwijaniu swojego podwodnego królestwa. Aby jednak hodowla rybek odniosła sukces warto wiedzieć jak odpowiednio się do niej przygotować, by zapewnić im odpowiednie warunki. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się na co warto zwrócić uwagę przed zakupem pierwszego akwarium by założona przez ciebie hodowla mogła rozwijać się w zdrowiu.
Wymiar akwarium
To jedna z najważniejszych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę. Obecnie na rynku możemy znaleźć akwaria w wielu różnych kształtach i wymiarach. Część osób decyduje się na zakup małego akwarium myśląc, że będzie ono łatwiejsze w utrzymaniu. Nie jest to jednak prawdą – woda w małych akwariach bez odpowiedniej cyrkulacji szybciej ulega zabrudzeniu. Co więcej, mała pojemność zbiornika ogranicza nie tylko liczbę ryb, które możesz hodować, ale również gatunki, na które możesz się zdecydować. Wiele rybek akwariowych potrzebuje bowiem znacznej przestrzeni by funkcjonować w zdrowiu. Z kolei zbyt duże akwarium może przysporzyć sporo zmartwień początkującemu hobbyście. Utrzymanie w nim optymalnej temperatury czy napowietrzenia wymaga bowiem zastosowania odpowiednich urządzeń. Jako pierwsze akwarium warto więc wybrać to o średnich rozmiarach, które łączy w sobie łatwość czyszczenia i utrzymywania odpowiednich warunków. Początkującym osobom zaleca się kupno zbiornika w rozmiarach od 50 do maksymalnie 100 litrów
Gdzie umiejscowić akwarium?
Kolejną kwestią, o którą warto się zatroszczyć zanim jeszcze kupimy pierwsze populacje ryb jest zastanowienie się nad tym gdzie umiejscowimy akwarium. Warto bowiem mieć świadomość, że jego usytuowanie może mieć znaczący wpływ na konieczność czyszczenia czy warunki, które będą panować w zbiorniku. Przykładowo akwarium umieszczone w pobliżu grzejnika lub okna sprzyjać będzie rozwojowi glonów. Oznacza to konieczność częstszego czyszczenia zbiornika oraz zastosowania droższych filtrów, które skuteczniej radzą sobie z zabrudzeniami. Nie poleca się również umieszczania akwarium w miejscach, w których panuje ciągły ruch domowników. Może on bowiem zaburzać naturalny rytm dobowy rybek i wpływać negatywnie na ich rozwój oraz zdrowie.
Jak dbać o czystość i jakość wody?
Dbałość o czystość wody w akwarium jest kluczowym elementem dla utrzymania populacji ryb w dobrym zdrowiu. Dlatego też jeszcze przed zakupem pierwszych egzemplarzy warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria i rozwiązania. Pierwszym z nich jest oczywiście filtr, który niezbędny jest do o usuwania zanieczyszczeń takich jak amoniak i resztki pokarmu. Istnieje wiele rodzajów filtrów, w tym mechaniczne, biologiczne i chemiczne co pozwala nam na wybór rozwiązania dopasowanego do naszych potrzeb oraz budżetu, którym dysponujemy. Kolejnym, niezwykle ważnym elementem jest chemia do akwarium. Wśród podstawowych środków wymienić możemy: neutralizatory chloru, regulatory pH, środki przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze czy też dodatki mineralne niezbędne do utrzymania prawidłowych parametrów wody. Poza tym akwarium musimy wyposażyć także w grzałkę, oświetlenie oraz pompę napowietrzającą wodę. Warto pamiętać, że poszczególne akcesoria czy produkty chemiczne muszą być dostosowane do potrzeb gatunków ryb, które zamierzamy hodować.
Czas na rybki – o czym warto pamiętać?
Tak przygotowane akwarium gotowe jest na przyjęcie swoich mieszkańców. Warto jednak podchodzić do tego w sposób odpowiedzialny i nie decydować się na zakup wielu różnych gatunków w tym samym czasie. Wnikliwa lektura poradników pomoże ci dowiedzieć się, które gatunki rybek dobrze czują się w swoim towarzystwie i nie zagrażają sobie wzajemnie. Sprawdź również jaki pokarm dla rybek jest polecany w przypadku wybranych przez ciebie gatunków. Błędy w żywieniu są bowiem jedną z najczęstszych przyczyn chorób i zgonów rybek. Zacznij od 2-3 gatunków ryb, które są najłatwiejsze w hodowli. Z czasem, gdy nabierzesz doświadczenia możesz poszerzać swoją kolekcję bez ryzyka, że rybkom stanie się coś złego.
Podsumowując, akwarystyka to ciągła nauka. Śledź nowe informacje, bierz udział w społecznościach akwarystycznych i ucz się od doświadczonych hobbystów. Pamiętaj, że popełnianie błędów jest całkowicie normalnym elementem w nauce hodowli rybek, jednak zdając się na doświadczenie innych hobbystów możesz uniknąć większości z nich.Podobne Tematy:
- Różnice między akwarium słodkowodnym a morskim
- Marzysz o własnym akwarium? Sprawdź, jaką pojemność wybrać!
- Chomiki gatunki – rozpiska
- Gdzie żyją chomiki poza sklepami zoologicznymi?
- Jaszczurka dla początkujących terrarystów – jaką wybrać?