Czy chomiki mogą jeść szczypiorek?

Czy chomiki mogą jeść szczypiorek? Tak, ale są pewne środki ostrożności, które powinieneś podjąć przed podaniem tych ziół swojemu pupilowi. Po pierwsze, szczypiorek zawiera dużo tiosiarczanu sodu, związku, który jest bardzo szkodliwy dla chomików. Związek ten powoduje u chomików anemię hemolityczną, która może doprowadzić do całkowitego zniszczenia czerwonych krwinek. Innym powodem, dla którego nie powinieneś podawać szczypiorku swojemu pupilowi, jest jego wysoka kwasowość. Kwaśny odczyn może powodować problemy dla wrażliwego układu pokarmowego Twojego chomika. Wreszcie, szczypiorek nie jest zalecany dla ciężarnych samic.

Zapewnianie smakołyków dla chomików

Podawanie chomikowi smakołyków to świetny sposób na nawiązanie więzi ze swoim pupilem i zapewnienie mu zdrowej diety. Owoce i warzywa są jednym z najlepszych wyborów, ponieważ są podobne do tego, co chomiki jedzą w naturze. Świeże warzywa, takie jak ogórek, sałata rzymska i inne zieleniny to także dobry wybór. Chomikom należy podawać niewielkie ilości owoców lub warzyw. Warto też pamiętać, że nie wszystkie są zalecane. Przykładowo, owoce cytrusowe mogą poważnie zaszkodzić zwierzęciu..

Zapewnienie roślin dla chomików

Zapewnienie chomikowi roślinnych przysmaków nie jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Istnieje wiele roślin, które są bezpieczne dla chomików, w tym stokrotki, koniczyna czy mniszek lekarski. Musisz jednak pamiętać o tym, że chomiki nie mogą jeść niektórych roślin, takich jak nagietek francuski. Dlatego warto upewnić się, że kupujesz odpowiednie rośliny. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci wybrać rośliny, które mogą być spożywane przez chomiki..

Trzymanie roślin w akwarium w czasie największej aktywności chomika

Najbardziej idealnym momentem na podawanie zwierzęciu świeżych roślin jest czas, kiedy jest ono aktywne – wówczas mamy pewność, że zje je zamiast zachomikować do swojej kryjówki, gdzie mogłyby spleśnieć. Ze względu na pasożyty i bakterie, które mogą gromadzić się w glebie nie wstawiamy na stałe roślin w doniczkach do lokum chomika. Możemy za to włożyć do niego suszone kłosy np. prosa senegalskiego.

Trzymanie roślin poza zasięgiem chomika

Jeśli uprawiasz dekoracyjne rośliny domowe, upewnij się, że znajdują się one poza zasięgiem chomika. Rośliny te powinny być nietoksyczne i nieatrakcyjne. Zdarzają się bowiem przypadki, że chomik, który ucieka ze swojego lokum chętnie próbuje domowych roślin ozdobnych, co może skończyć się bardzo źle. Pamiętaj, by dobrze zabezpieczyć akwarium lub klatkę zwierzęcia a także codziennie sprawdzać stan roślin domowych i usuwać je natychmiast, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki problemów. 

Unikanie czekolady dla chomików

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść banany?

Tak jak w przypadku każdego innego zwierzaka, czekolada nie jest dobrym wyborem dla chomików. Nawet małe kawałki czekolady nie powinny być podawane twojemu chomikowi. Czekolada jest dla chomika toksyczna, zawiera również ogromne jak dla tego zwierzątka ilości cukru. Nie oznacza to jednak, że nie możesz sprawić chomikowi przyjemności. Dla zdrowszej diety trzymaj się smakołyków zrobionych z owoców i warzyw. Przed wprowadzeniem nowego schematu żywienia chomika należy skonsultować się ze specjalistą weterynarii.

Unikanie cebuli

Cebula zawiera kilka korzystnych związków, w tym witaminę B6, beta-karoten i błonnik pokarmowy. Jednak warzywa te mogą szkodzić chomikom, ponieważ zawierają dwa szkodliwe dla nich związki. Jeden z tych związków, tiosiarczan, może powodować anemię hemolityczną, która może prowadzić do śmierci czerwonych krwinek, ponieważ nie otrzymują one odpowiedniego tlenu potrzebnego do przeżycia. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku szczypiorku, jednak on również nie powinien być stałym elementem diety chomika – w niewielkich ilościach możesz podawać go jedynie raz na kilka dni.Podobne Tematy: