Czy chomiki mogą jeść pietruszkę?

Wśród pytań dotyczących diety chomików często pojawia się następujące:czy chomiki mogą jeść pietruszkę? Odpowiedź brzmi: tak, ale z umiarem. Ten artykuł wyjaśni, czy podawanie pietruszki chomikowi jest bezpieczne. Poniżej wymieniono zalety i wady pietruszki oraz to, czego powinieneś unikać. Jeśli nie jesteś pewien, czy spożywanie pietruszki jest bezpieczne, skonsultuj się najpierw z lekarzem weterynarii. Nie zapomnij też dokładnie umyć pietruszki przed podaniem jej swojemu chomikowi, ponieważ wiele gospodarstw stosuje pestycydy do swoich produktów.

TAK

Pietruszka to popularne zioło, które jest używane w wielu krajach jako dodatek smakowy do potraw. Jej wartości odżywcze obejmują wapń, tłuszcz i fosfor. Chociaż chomiki nie powinny jeść jej zbyt dużo, mogą cieszyć się jej niewielkimi ilościami od czasu do czasu. Chomiki wszystkich ras są w stanie zjeść niewielkie ilości pietruszki. To zioło jest bezpieczne w żywieniu chomika i stanowi doskonałe uzupełnienie jego diety.

Oprócz pietruszki chomiki mogą też jeść hibiskus. Chociaż jest on nieco gorzki dla chomików, zawiera wiele witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na ich zdrowie. Nie włączaj jednak hibiskusa do regularnej diety chomika. Płatki róży są toksyczne dla chomików, a jej liście i łodygi są dla nich niesmaczne.

TAK z umiarem

Pietruszka przynosi wiele korzyści, ale to zioło może mieć pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Co ważne, chomiki mogą jeść zarówno natkę pietruszki, jak i jej korzeń. Pamiętaj o tym, że powinien być on podawany w niewielkich ilościach, w surowej formie – nie gotujemy warzyw dla chomików. 

Chociaż pietruszka zawiera dużo witamin, wapnia i żelaza, jej nadmierne ilości mogą być szkodliwe. Zbyt częste spożywanie pietruszki może powodować problemy z nerkami i wątrobą. Najlepiej traktować ją tylko jako okazjonalny dodatek do posiłku. Duże ilości pietruszki mogą powodować problemy trawienne u chomików. Plasterek pietruszki lub niewielką gałązkę podawaj nie częściej niż raz na kilka dni.

TAK dla pietruszki w różnych formach

Dobra wiadomość jest taka, że pietruszka dla chomików jest całkowicie bezpieczna do jedzenia w umiarkowanych ilościach, ale pamiętaj, by dobrze umyć pietruszkę przed podaniem jej swojemu pupilowi. Jak wiel innych roślin może bowiem posiadać na swojej powierzchni pestycydy i inne zanieczyszczenia, dlatego ważne jest, byś podawał swojemu chomikowi tylko czystą i świeżą pietruszkę. Nie powinieneś dodawać pietruszki przetworzonej, w której składzie może znaleźć się wiele szkodliwych dodatków ani konserwantów. Z powodzeniem możesz za to podawać pietruszkę suszoną.Roślina ta może dostarczyć twojemu chomikowi wielu składników odżywczych, więc zdecydowanie warto jej spróbować!

Chomiki mogą bez problemu jeść pietruszkę, nawet jej łodygi oraz koreń.. Jeśli zdecydujesz się podawać chomikowi pietruszkę z dołączoną łodygą, pamiętaj, że niektóre z nich będą żuły tę część. Zalecana ilość pietruszki dla chomików to cienki plasterek o grubości 2 mm dla chomików karłowatych i nie więcej niż płaska łyżeczka dla chomików syryjskich.

TAK jako cenny przysmak

Chomiki mogą jeść pietruszkę raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli podajesz chomikowi natkę pietruszki, pamiętaj, żeby uważać na kamienie pęcherza moczowego. Zioło to zawiera duże ilości wapnia, więc zbyt duża jego ilość może powodować problemy. Zrezygnuj więc z natki jeśli twoje zwierzę ma problemy z nerkami lub jest w podeszłym wieku – istnieje wiele doskonałych przysmaków, które możesz podać zamiast pietruszki.

Pietruszka ciekawą propozycją na dodatkowy przysmak dla chomików, ponieważ zawiera witaminy i przeciwutleniacze. Chociaż jest dobrym dodatkiem do ich diety, zbyt duża jej ilość może wywołać pewne negatywne skutki. Niewielkie ilości pietruszki powinny być podawane raz lub dwa razy w tygodniu. Możesz wymieszać ją z jakimś warzywem, żeby dać chomikowi więcej ciekawych smaków. Świeżą pietruszkę możesz podać z marchewką lub kawałkiem zielonego ogórka.Podobne Tematy:

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść arbuza?