Dlaczego chomiki gryzą klatkę?

Uporczywe i głośne gryzienie klatki to częsty problem, z którym zmagają się opiekunowie chomików. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy.  Chomiki mogą gryźć pręty klatki, kiedy są podekscytowane widokiem swojego właściciela lub smakołyków. Częstym winowajcą jest również stres. Jeśli twój chomik ciągle gryzie pręty w klatce, może czas rozważyć zmianę diety. Pomóc może również zapewnienie chomikowi dostępu do gryzaków, które są niezbędne do ścierania przez niego zębów. Popularne przedmioty do żucia dla chomików to zmięty papier, kartonowe pudełka, drewniane patyczki do żucia i kulki do żucia z siana. Chomiki chętnie żują też różne zabawki. 

Problemy powodowane przez chomiki gryzące pręty klatki

Opieka nad chomikiem  może być trudnym doświadczeniem, zwłaszcza gdy zachowuje się on w nie do końca zrozumiały sposób np. gryząc klatkę. Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z tym zachowaniem jest ustalenie, co jest jego przyczyną. Szaleństwo w klatce może być oznaką wielu różnych problemów. Choć chomiki są z natury zwierzętami samotniczymi, wykazują pewne oznaki agresji. Kiedy są zdenerwowane, mogą próbować rzucić się na opiekuna. Podobnie w sytuacji, kiedy odczuwają lęk lub ból.. Inne oznaki, które powinny nas zaniepokoić to potargana sierść i nadmierna aktywność.

Dieta chomika jest kolejnym czynnikiem wpływającym na gryzienie w klatce. Jeśli brakuje mu niezbędnych składników odżywczych, będzie ich szukał, gryząc pręty klatki. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie chomikowi pożywnej diety. Staraj się unikać podawania chomikowi pokarmów, które mogą być szkodliwe dla jego zębów. 

Stres

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego chomiki gryzą pręty klatki, nie jesteś sam. Jest wiele powodów, dla których chomiki gryzą pręty klatki, ale najczęstsze z nich to nuda, stres i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Twój chomik musi mieć również możliwość ścierania swojego uzębienia, które u chomików rośnie przez całe życie.. W swoim naturalnym środowisku chomiki gryzą stałe przedmioty takie jak gałązki, aby ćwiczyć i rozładować nudę.

Chomiki potrzebują różnych zabawek do żucia i mogą zacząć uciekać z klatki w ich poszukiwaniu.. Aby zapobiec gryzieniu klatki przez Twojego chomika, spróbuj zmniejszyć poziom stresu u Twojego chomika i zapewnij mu więcej zabawek. Upewnij się również, że jego klatka nie jest za mała. Chomik, pomimo swoich niewielkich rozmiarów potrzebuje sporo miejsca oraz grubej warstwy ściółki do kopania. Klatka powinna mieć minimum 100 centymetrów kwadratowych podstawy. 

Metale w klatkach dla chomików

Jest wiele powodów, dla których chomiki gryzą metalowe pręty w swoich klatkach. Na przykład, chomik może być niespokojny i wyrobić sobie nawyk gryzienia prętów. Takie zachowanie może być naturalne dla chomika i może pomóc utrzymać jego zęby w dobrym stanie. Chomiki również gryzą pręty w klatkach jako mechanizm radzenia sobie z problemami. Powinieneś zapewnić swojemu chomikowi wiele bezpiecznych zabawek do żucia, ponieważ zbyt częste żucie może powodować próchnicę zębów i inne problemy zdrowotne.

Niektóre chomiki nie są w stanie żuć metalowych prętów, ponieważ są one wykonane z twardszego materiału. Nawykowe gryzienie prętów jest nie tylko uciążliwe dla domowników, ale również może być groźne dla twojego pupila. Dlatego też, jeśli chcesz zapobiec obgryzaniu przez chomika metalowych prętów, rozważ zakup terrarium z dużą, przezroczystą szybą, aby nie miało prętów ani ścianek, które chomik mógłby obgryzać. Jeśli możesz sobie pozwolić na duże terrarium z przezroczystego szkła, nie musisz się martwić o metalowe pręty. Chomiki uwielbiają poznawać otoczenie, a ty możesz dodać do ich klatek zabawki, które zapewnią im zajęcie. Duży kołowrotek, drewniane gryzaki, suszone kłosy zbóż czy patyczki to tylko niektóre z propozycji.

Gryzienie przedmiotów może być szkodliwe dla zdrowia chomika

Chomiki potrzebują gryźć różne rzeczy, żeby mieć zajęcie oraz skracać swoje siekacze.. W klatce ze szkła nie ma żadnych zabawek do gryzienia, więc musisz kupić zabawki z drewna. Możesz też zaoferować małe gałązki z drzew owocowych. Drewno gruszy i jabłoni jest dobre dla chomików. Pamiętaj jednak, żeby unikać drewna z drzew iglastych oraz zabawek impregnowanych, ponieważ może ono powodować problemy zdrowotne u chomików.

Chomiki muszą gryźć twarde przedmioty, żeby dbać o zęby. To naturalne zachowanie jest korzystne dla chomików, ponieważ zapobiega nadmiernemu wzrostowi ich zębów. Jeśli twój chomik gryzie swoją klatkę, upewnij się, że ma dostęp do zabawek lub gryzaków z nieobrobionego drewna, np. jabłoni lub gruszy. Unikaj drewna wykonanego z sosny lub cedru, ponieważ są one toksyczne dla zwierząt domowych. Drewniane zabawki możesz też pocierać kawałkami jabłka lub marchewki, żeby dać chomikowi coś do żucia dla smaku. Orzechy w twardych łupinach to kolejny zdrowy gryzak dla chomików.Podobne Tematy:

Czytaj też:   Czy chomiki boją się burzy?