Czy chomiki mogą jeść arbuza?

Jeśli kiedykolwiek widziałeś chomika chrupiącego kawałek arbuza, pewnie zastanawiasz się: Czy chomiki mogą jeść arbuzy? Odpowiedź brzmi: tak! Te urocze gryzonie można karmić kawałkiem arbuza raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, by nie podawać im tego kawałka owocu tego samego dnia, co inne owoce. A jeśli zobaczysz chomika jedzącego kawałek arbuza, uważaj, żeby się nie roześmiać.

Czy chomiki mogą jeść arbuza – odpowiadamy?

Czy chomiki mogą jeść arbuza? Odpowiedź brzmi: “tak”. Zarówno chomiki syryjskie, inaczej zwane zimowymi białymi chomikami, jak i chomik chiński karłowaty lubią arbuza jako okazjonalny przysmak. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, dawaj swojemu chomikowi mały kawałek arbuza raz lub dwa razy w tygodniu. Najlepiej byłoby, gdybyś dawał chomikowi tylko łyżeczkę arbuza na raz.

Chomiki nie powinny jeść pestek, unikaj dawania im także skórki z arbuza. Dla małych chomików mogą one stanowić zagrożenie zadławienia, ale chomiki syryjskie są wyjątkami. Z kolei sok z arbuza zawiera dużo cukru. Spożyty w bardzo dużej ilości może też rozregulować ich żołądki i spowodować odwodnienie. Dlatego też warto zachować umiar.

Chociaż chomikom nie zaleca się  skórek i pestek mogą one jeść miąższ arbuza. Pamiętaj tylko, żeby usunąć pestki z owocu przed podaniem go swojemu pupilowi. Choć arbuz ma korzystny wpływ na zdrowie chomików, nie jest zalecany w przypadku bardzo młodych chomików, ponieważ owoc ten zawiera wysoki poziom cukru.

Chociaż 92% arbuza to woda, owoc ten jest bogaty w witaminy i minerały. Arbuz jest szczególnie bogaty w witaminę C, której chomiki same nie wytwarzają. Potrzebują dobrze zbilansowanej diety, która zawiera zdrową porcję witaminy C. Papryka, która również zawiera tę witaminę, jest jej kolejnym doskonałym źródłem. Dzięki temu, że arbuz jest bogaty w witaminy i minerały, może pomóc chronić chomiki przed szkorbutem, chorobą charakteryzującą się osłabieniem układu odpornościowego, biegunką i krwawieniem.

Chociaż arbuz jest bogaty w składniki odżywcze, zbyt częste jego spożywanie może powodować biegunkę i odwodnienie u chomików. Co więcej, pestki arbuza stanowią zagrożenie zadławieniem. Nasiona mogą utknąć w gardle chomika, powodując jego zadławienie. Dlatego ważne jest, by dokładnie umyć i oczyścić arbuza, zanim podasz go swojemu pupilowi.

Podsumowująć arbuz to atrakcyjna przekąska dla chomików, należy jednak pamiętać, że owoc ten zawiera dużo cukru. Dlatego arbuz nie powinien być spożywany w nadmiarze ani nie może być podawany codziennie. Ma stanowić jedynie dodatek do zdrowej mieszanki ziaren i nasion, które stanowią karmę podstawową.Podobne Tematy:

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść jajko?