Czy chomiki mogą jeść kukurydzę

Czy chomiki mogą jeść kukurydzę?

Chomiki uwielbiają różnorodność w diecie oraz warzywa. Nic więc dziwnego, że jako opiekun chcesz mu je zapewnić. Z pewnością więc zastanawiasz się co możesz podać a czego raczej nie powinieneś. Kukurydza jest jednym z takich warzyw, które budzą sporo wątpliwości. Czy możemy dawać ją chomikom oraz w jakiej formie robić to najlepiej? Więcej informacji o tym, czy kukurydza popcorn jest bezpieczny dla chomików, znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Popcorn to nie przysmak dla chomików

Mimo że popcorn jest popularnym przysmakiem wśród właścicieli ludzi, należy pamiętać, że nie jest on dobrym wyborem żywieniowym dla Twojego chomika. Popcorn jest zrobiony z cienkiej warstwy cukru, który przykleja się do ziaren, co sprawia, że jest on wyjątkowo lepki. Podawanie kukurydzy w formie popcornu prowadzić do nadmiernego otłuszczenia i otyłości. Ponadto chomikom nie należy podawać popcornu, który jest zbyt słony lub tłusty.

W przeciwieństwie do ludzi, chomiki nie mogą trawić ziaren popcornu. Przez to, że prażone ziarna są lepkie mogą doprowadzić do sklejenia się worka policzkowego chomika, co wymaga pomocy weterynarza.  Nigdy nie podawaj też popcornu z dodatkami, ponieważ może on zawierać substancje chemiczne, które są szkodliwe dla Twojego zwierzaka. 

Chomiki potrzebują zbilansowanej diety, która powinna opierać się na ziarnach i nasionach oraz świeżych warzywach i owocach. Chomiki potrzebują również białka, którego doskonałym źródłem są niektóre owady. Pokarmy przetworzone, a do takich należy popcorn nie są dla nich dobre.

Surowa kukurydza nie jest dobrym wyborem dla chomików

Jeśli chcesz podawać swojemu chomikowi  kukurydzę pamiętaj o tym, że powinny być to młode, miękkie jeszcze ziarna ponieważ surowe suche i twarde ziarno może powodować odciski na policzkach chomika. Chociaż podawanie chomikowi kukurydzy w umiarkowanych ilościach jest bezpieczne, to jeśli podajesz jej więcej niż dziesięć procent dziennej dawki, może to prowadzić do przybierania na wadze i otyłości. Ze względu na wysoką zawartość cukru i węglowodanów kukurydza zwiększa też ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ważne jest też, aby upewnić się, że kukurydza jest świeża – spleśniała może zaszkodzić twojemu chomikowi.

Ponadto kukurydza zawiera wapń i fosfor, które mogą powodować kamienie nerkowe i problemy z układem moczowym u chomików.. Pamiętaj, żeby zawsze wprowadzać nowe pokarmy powoli i uważnie obserwować czy chomik dobrze na nie reaguje Tak jak w przypadku każdego innego pokarmu, tak i podając kukurydzę najlepiej jest zacząć od małych porcji i stopniowo je zwiększać. Kukurydza nie powinna być również podawana codziennie. 

Kukurydza dla niemowląt to dobry wybór dla chomików

Chomiki mogą jeść zarówno gotowaną, jak i surową kukurydzę. Gotowana kukurydza jest lepsza dla twojego chomika, ponieważ jej ziarna są dla niego łatwiejsze do strawienia. Chomiki mają tendencję do chowania jedzenia, więc upewnij się, że podajesz im tylko kilka ziaren naraz. W przeciwnym razie zapasy twojego pupila mogą spleśnieć, co jest dla niego szkodliwe.Pamiętaj, żeby nigdy nie zastępować podstawowego pożywienia gotowaną kukurydzą. 

Świeże owoce i warzywa są również dobre dla chomików, ponieważ zawierają dużo witamin i minerałów. Pamiętaj jednak, żeby nie karmić chomika płatkami kukurydzianymi z puszki, ponieważ zawartość sodu jest dla niego zbyt wysoka. Dopuszczalna jest również kukurydza dla niemowląt, która występuje w postaci marynowanej lub puszkowanej. Najlepiej jednak stawiać po prostu na młode, świeże kolby kukurydzy.

Surowa kukurydza jest tanim źródłem szybkiej energii dla chomików

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść mięso?

Aby uzyskać szybkie źródło energii, chomiki często jedzą surową kukurydzę. Jednak zawartość skrobi w kukurydzy nie jest wystarczająca dla tych małych zwierząt. Ten niedobór składników odżywczych sprawia, że kukurydza nie powinna stanowić podstawy diety zwierzęcia. Nigdy więc nie decyduj się na pozbawienie chomika innych ziaren, nasion oraz warzyw. Chociaż kukurydza ma niską zawartość tłuszczu i może być podawana chomikom w małych ilościach, powinieneś upewnić się, że twój chomik dostaje wystarczającą ilość innych pokarmów.

Chomiki lubią gromadzić jedzenie, więc musisz upewnić się, że sprawdzasz ich miskę co kilka dni. Spleśniałe zapasy chomika należy usunąć, ponieważ są one źródłem szkodliwych dla zdrowia chomika zarodników mogących powodować infekcje.Podobne Tematy: