Czy chomiki mogą jeść winogrona?

Jeśli jesteś posiadaczem chomika z pewnością wiesz jak ważna jest jego dieta.  zastanawiasz się, czy chomiki mogą jeść winogrona? Może się wydawać, że to dobry pomysł. W końcu winogrona są smaczne, jednak w niektórych przypadkach być też niebezpieczne dla twojego zwierzaka. Nie tylko mogą zawierać szkodliwe mikroorganizmy i pasożyty, Jak również ich zbyt duże spożycie może prowadzić do otyłości i cukrzycy. Dlatego lepiej jest podawać swojemu pupilowi winogrona oszczędnie, jako specjalny przysmak.

Dostarczanie chomikom świeżych winogron

Zapewnienie chomikowi codziennej porcji świeżych winogron może wydawać się kuszące. Należy jednak pamiętać, że podawanie chomikom świeżych winogron może spowodować wiele problemów zdrowotnych. Wysoka zawartość cukru w winogronach może być szkodliwa dla układu pokarmowego twojego chomika. Zanim spróbujesz podać swojemu chomikowi winogrona, powinieneś najpierw je do tego przygotować. Staraj się kupować winogrona organiczne, które nie były uprawiane z użyciem środków chemicznych. Winogrona organiczne są najbardziej zbliżone do ich naturalnego stanu.

Układy pokarmowe chomików są wrażliwe i nadmierne spożywanie cukru może rozregulować ich układ trawienny. Może to spowodować biegunkę i bóle brzucha. Dodatkowo zbyt duże spożycie winogron może spowodować odwodnienie, które może zagrażać życiu. Zawsze konsultuj się z weterynarzem przed wprowadzeniem nowego pokarmu dla swojego chomika. Możesz zacząć od małych porcji i obserwować swojego chomika przez kilka godzin. Jeśli będzie wykazywał objawy biegunki, spróbuj usunąć winogrona i zastąpić je innym pokarmem dla chomika.

Karmienie chomików przysmakami z rodzynkami

Karmienie chomików rodzynkami może brzmieć kusząco, ale nie są one zalecane do codziennego karmienia. Rodzynki zawierają duże ilości cukru i mogą uszkodzić nerki Twojego chomika. Szczególnie w przypadku chomików karłowatych, które są podatne na cukrzycę zalecane jest unikanie tego typu przysmaków. Chomiki nie posiadają aż tak dużych narządów oczyszczających organizm, przez co, spożywanie dużych ilości rodzynek może spowodować nagłą niewydolność nerek. Podobnie jak w przypadku ludzi, powinieneś dokładnie umyć rodzynki przed podaniem ich swojemu chomikowi. Poza tym rodzynki są również lepkie i powinny być podawane w małych porcjach.

Każdy opiekun chomika chce sprawić swojemu pupilowi radość, jednak podawanie rodzynek to bardzo ryzykowna opcja. Szczególnie w przypadku miniaturowych gatunków. Jeśli chciesz nagrodzić swoje zwierzątko czymś pysznym o wiele lepszym wyborem będzie mącznik lub orzeszek piniowy. 

Karmienie chomików organicznie uprawianymi winogronami

Jeśli chcesz, by twój chomik był zdrowy, karm go karmą o zbilansowanym składzie a rozpieszczaj wyłącznie organicznie uprawianymi winogronami. Winogrona zawierają dużą ilość białka, które pomaga rozwijać silne mięśnie i zwalczać choroby. Białko pomaga też efektywnie transportować tlen przez ciało. Innym składnikiem odżywczym w winogronach jest błonnik, który jest ważny dla zdrowego układu trawiennego. Im bardziej aktywny fizycznie jest twój chomik, tym więcej potrzebuje wody. Niestety niektóre ze zwierzątek niechętnie korzystają z poidełek i miseczek z wodą. Winogrona składają się w 80 procentach lub więcej z wody, co pomaga utrzymać nawodnienie chomika.

Jeśli podajesz swoim chomikom organicznie uprawianymi winogronami, pamiętaj, że nie powinieneś podawać im pędów winorośli. Pędy winorośli mogą zawierać pestycydy, które mogą być szkodliwe dla chomików. Możesz nagrodzić  chomika rodzynkami, ale nie powinieneś podawać mu więcej niż jedną rodzynkę na kilka dni. Pamiętaj, że winogrona zawierają duże ilości cukru i mogą stanowić dla chomików zagrożenie cukrzycą i chorobami, które są z nią związane. . Podobne Tematy:

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść jabłka?