Czego nie mogą jeść chomiki

Czego nie mogą jeść chomiki?

Istnieją pewne rodzaje pokarmów, których chomiki nie mogą jeść. Do tych pokarmów należą: Trawa, seler, owoce cytrusowe i jednopestkowe. Pokarmy te nie są odpowiednie dla układu pokarmowego chomików i mogą powodować podrażnienia. Trawa i produkty przetworzone nie są dobrym wyborem. Resztki ze stołu również utrudnią Twojemu chomikowi ich trawienie.

Trawa

Trawa nie jest zdrowym pokarmem dla chomików. Podczas gdy niektóre rośliny są pożywne, trawa zawiera cukry. Poziom cukru we krwi chomika wzrośnie, czego skutkiem będzie pragnienie, ból głowy, częste wypróżnienia i zmęczenie. Poza tym trawa jest nieodżywcza i może powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Istnieje również ryzyko, że znajdować się będą na niej jaja pasożytów, które zaszkodzą chomikowi.

Seler

Chociaż seler nie jest idealnym pokarmem dla chomików, nie jest całkowicie wykluczony. Jest bogaty w błonnik i potas, a także jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Podawać należy jedynie mały kawałek świeżego warzywa w odstępie co najmniej kilku dni. 

Pomidory

Chociaż pomidory nie są toksyczne dla chomików, trzeba być ostrożnym z ich podawaniem. Świeże, dojrzałe pomidory, a także liście roślin pomidorowych nie są zalecane. Dzieje się tak dlatego, że pomidory zawierają dużo kwasu, który utrudnia chomikom ich trawienie. Od czasu do czasu możesz jednak dać chomikowi cząstkę tego warzywa upewniając się, że jest ono dokładnie umyte. Podawać można również pomidory suszone. Ich niewielka ilość dziennie jest bezpieczna. Liście i łodygi pomidorów są szkodliwe dla chomików.

Arbuz

Arbuz, choć jest wspaniałym owocem dla ludzi, nie jest odpowiedni dla chomików. Nie dość, że zawiera dużo wody i niewiele kalorii, to jeszcze powoduje biegunkę. Chomiki są podatne na otyłość i mogą zadławić się pestkami. Może to być również śmiertelne, jeśli nie będzie natychmiast leczone. Jaka jest więc odpowiednia karma dla chomika? Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć!

Migdały

Choć może cię kusić, żeby zaproponować chomikowi miskę migdałów, pamiętaj, żeby usunąć z nich skórkę i łupinę. Trucizna zawarta w skórce migdałów jest śmiertelna dla Twojego chomika. Migdały są wspaniałym przysmakiem, ale musisz pamiętać, że nie stanowią one zbilansowanej diety. Migdały zawierają dużo tłuszczu i najlepiej podawać je w małych ilościach. Możesz podawać swojemu chomikowi pół migdała dwa razy w tygodniu.

Winogrona

Choć dla ludzi są pyszne, winogrona nie są zdrowym pokarmem dla chomików. Winogrona zawierają dużo cukru i nie są zalecane dla chomików, które są podatne na cukrzycę i otyłość. Możesz podawać winogrona swojemu chomikowi, ale ogranicz ich ilość, żeby zapewnić mu wystarczającą ilość witamin i minerałów. Twój weterynarz może zalecić odpowiednią dietę dla twojego chomika.

Jabłka

Może się to wydawać dziwne, ale chomiki mogą jeść małe ilości jabłek. Chomiki dżungarskie i Roborowskiego to dwa rodzaje chomików, które mogą jeść jedynie małe ilości jabłek. Te dwa typy chomików nie są tak duże jak chomiki syryjskie i są znacznie bardziej narażone na cukrzycę.. Jeśli chcesz wprowadzić jabłka dla swojego chomika, powinieneś najpierw dokładnie je umyć, zanim dasz je swojemu pupilowi.

Owoce cytrusowe i jednopestkowe

Choć chomiki uwielbiają owoce pod żadnym pozorem nie należy podawać im owoców cytrusowych takich jak cytryny, mandarynki czy pomarańcze. Nie są one bowiem przetrawić zawartych w nich związków zaś kwaśny charakter soku tych owoców podrażnia układ pokarmowy chomika. Unikamy również owoców jednopestkowych a więc wiśni, czereśni czy śliwek. Pestki tych owoców zawierają toksyczne dla chomika substancje, które mogą znaleźć się także w miąższu owoców. Podobne Tematy:

Czytaj też:   Czy chomiki mają okres?