Czy chomiki mogą jeść rzodkiewkę

Czy chomiki mogą jeść rzodkiewkę?

Jeśli zastanawiasz się, czy twój chomik może jeść rzodkiewkę, nie jesteś sam. Podanie chomikowi małego plasterka rzodkiewki jako przysmaku to świetny sposób, by dać mu coś nowego do gryzienia. Musisz mieć jednak świadomość, że rzodkiewka ma dość ostry smak, przez co nie zaleca się jej podawania w zbyt dużych ilościach, by nie obciążać układu pokarmowego zwierzęcia.

Podawanie chomikowi małego plasterka rzodkiewki

Podawanie chomikowi małego plasterka rzodkiewki to dobry sposób na wzbogacenie jego diety o zdrowe warzywo. Rzodkiewka jest pełna antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i zapewnią chomikowi dłuższe życie. Rzodkiewka zawiera też witaminę C, która chroni przed różnymi chorobami i poprawia odporność. Rzodkiewka jest również źródłem potasu, który reguluje ciśnienie krwi i poprawia pracę układu nerwowego. Dodanie kilku plasterków do ich diety może być świetnym sposobem na urozmaicenie ich diety i sprawienie, że będą czuły się syte i zadowolone.

Chociaż rzodkiewka jest niskokalorycznym przysmakiem, powinna być podawana twojemu chomikowi w ograniczonym zakresie. W zależności od rasy i wielkości chomika wystarczy, że dwa razy w tygodniu podasz mu mały kawałek rzodkiewki. Na początku powinieneś wprowadzać mały plasterek rzodkiewki raz w tygodniu, żeby sprawdzić, czy mu smakuje. Kiedy chomik go zje, możesz stopniowo zwiększać wielkość plasterka.

Orzechy nie są toksyczne dla chomików

Winogrona, podobnie jak rodzynki i orzechy włoskie, nie są trujące dla chomików. W rzeczywistości winogrona nie zawierają prawie żadnych kalorii i nie są toksyczne dla chomików. Ale bądź ostrożny: winogrona mogą być szkodliwe dla chomików, jeśli karmisz je pestkami, co może prowadzić do biegunki. Unikaj też podawania chomikowi winogron, jeśli nie lubi ich smaku.

Natomiast orzechy nie są toksyczne dla chomików. Możesz podawać więc orzechy włoskie, piniowe czy ziemne. Uważaj natomiast na migdały, ponieważ mogą powodować u chomików zawroty i bóle głowy oraz mdłości. Migdały zawierają neurotoksynę amigdalinę, która jest szkodliwa także dla ludzi. W przypadku orzechów również należy zachować umiar z innego powodu. Musimy bowiem mieć świadomość, że większość orzechów jest bardzo kaloryczna, co może powodować nadmierny przyrost wagi, szczególnie u chomików karłowatych.

Dostarczanie fasoli mung jako dodatku do diety chomika

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść kalafior?

Dostarczanie fasoli mung jako części diety chomika może być dobrym sposobem na zwiększenie ilości spożywanego przez niego białka. Wysoka zawartość włókna pokarmowego w fasoli mung ułatwia trawienie i usuwanie produktów przemiany materii. Dodatkowo może złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) oraz zgagę i wzdęcia. Aby pomóc chomikowi w trawieniu fasoli mung, możesz ją dokładnie wypłukać.

Świeże warzywa są doskonałym źródłem błonnika, ale zawierają dużo wody, więc powinno podawać się je w takiej ilości, jaką chomik może zjeść od razu. Jeśli będzie je chomikował mogą pleśnieć i psuć się. Podajemy więc jedynie kawałeczek danego warzywa dziennie.. Inne opcje to nasiona, takie jak chia, fasola mung i soczewica. Chomiki potrzebują zrównoważonej diety złożonej z białka i warzyw. Nie podajemy im za to produktów takich jak chleb czy makaron. Biały makaron może sprawić, że ich woreczki policzkowe będą zbyt lepkie, co spowoduje późniejsze problemy. Możesz też kupić gotową mieszankę pokarmową dla chomików, która zawiera dużą ilość błonnika.

Podawanie małego plasterka rzodkiewki jako przysmaku

Podawanie chomikowi plasterka rzodkiewki może urozmaicić jego dietę, ale upewnij się, że rzodkiewki są dokładnie umyte. Warzywo to zawiera dużo wapnia i szczawianów, które mogą powodować kamienie w pęcherzu moczowym i przyczyniać się do infekcji dróg moczowych. Aby uniknąć jakichkolwiek negatywnych skutków, podawaj chomikowi plasterek rzodkiewki tylko od czasu do czasu. Częstotliwość będzie się różnić w zależności od wielkości chomika i jego gatunku. Chomiki syryjskie mogą jeść jej nieco więcej niż chomiki karłowate. Zacznij od podawania małego plasterka rzodkiewki raz na tydzień. Kiedy przyzwyczai się do tego smakołyku, możesz stopniowo zwiększać ilość rzodkiewki, którą zjada.Podobne Tematy: