Czy chomiki mogą jeść siano

Czy chomiki mogą jeść siano?

Jeśli posiadasz chomika z pewnością zastanawiasz się: “Czy chomiki mogą jeść siano?”. W tym artykule odpowiemy na to pytanie, omówimy siano tymotkowe, lucernę i trawy sadownicze. Porozmawiamy też o tym, jakie rodzaje siana są zbyt pyliste dla twojego chomika. Niezależnie od tego, jaki rodzaj siana wybierzesz, twój chomik prawdopodobnie pokocha jego smak i konsystencję.

Siano tymotkowe

Nie jest tajemnicą, że chomiki chętnie jedzą siano tymotki. Jest ono także doskonałym źródłem wapnia, białka i tłuszczu dla gryzoni. Stymuluje też ich zmysły, co jest pomocne, ponieważ w naturze chomiki są zwierzętami poszukującymi pożywienia. Chociaż siano tymoteckie nie jest niezbędne w zdrowej diecie, to nadal jest wspaniałym przysmakiem dla chomików, zwłaszcza tych, które są bardzo duże.

Alfalfa – odmiana siana

Chomiki to małe stworzenia, które lubią różnorodny pokarm. Alfalfa to świetny wybór dla twojego chomika. Jest bogata w błonnik i ma niską zawartość wapnia. Pomaga też utrzymać zdrowy układ trawienny. Jeśli martwisz się o zdrowie swojego chomika, zawsze możesz przestawić go na siano tymotkowe. Siano tymotki jest świetnym wyborem dla chomików, ponieważ jest bezpieczne dla twojego chomika, a także zawiera dużo błonnika i mało wapnia.

Trawy z sadu

Być może zastanawiasz się, co mogą jeść chomiki. Chomiki są zwierzętami roślinożernymi, które żyją na wolności. W swojej diecie zazwyczaj opierają się na nasionach, orzechach, ziarnach, owocach i warzywach. Ale czy wiedziałeś, że chomiki mogą jeść trawy sadownicze? Jeśli szukasz naturalnego sposobu karmienia swojego chomika, to może być coś odpowiedniego!

Siano z łąki

Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś podawać swojemu chomikowi siano łąkowe, nie jesteś sam. Chomiki nie muszą spożywać siana, żeby być zdrowe i szczęśliwe. Siano z łąki pozyskiwane osobiście może być dość ryzykownym wyborem. Po pierwsze, nie masz pewności, czy nie było opryskiwane środkami ochrony roślin i nawozami, które mogą być toksyczne dla chomika. Co więcej, może ono być również siedliskiem pasożytów, które mogą zaszkodzić zdrowiu twojego chomika. 

Winogrona z sianem – składnik diety

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść migdały?

Jeśli twój chomik już lubi jeść owoce, możesz wprowadzić do jego diety winogrona. Możesz pokroić winogrona na mniejsze kawałki lub po prostu użyć ich jako smakołyku. W obu przypadkach uważaj na biegunkę lub inne objawy zaburzeń trawiennych i upewnij się, że chomik nie zje więcej niż jedno winogrono dziennie. Kiedy twój chomik będzie już dobrze tolerował winogrona, możesz wprowadzić ten przysmak do regularnej rotacji.

Arbuz z sianem jest przysmakiem dla chomików

Chomiki uwielbiają smak arbuza. Arbuz to owoc z rodziny Cucurbitaceae, który zawiera głównie wodę. Każde 100 gramów arbuza zawiera około 30 kcal energii. Zawiera też 7,55% węglowodanów, 0,61% białka i 0,15% tłuszczu. Wysoka zawartość wody w arbuzie sprawia, że jest on idealny na lato. Chomiki mogą również korzystać z błonnika zawartego w arbuzie.

Siano łąkowe jest szkodliwe dla chomików

Panuje powszechne błędne przekonanie, że siano z pastwiska jest złe dla chomików. Wynika to z faktu, że samodzielnie zbierane trawy mogą być siedliskiem pasożytów lub być zanieczyszczone. Nie da się jednak ukryć, że bezpieczne siano łąkowe zakupione ze sprawdzonego źródła zawiera sporą ilość błonnika i białka, a także niewielką ilość wapnia i fosforu. Pamiętaj, że chomiki są przede wszystkim ziarnojadami i z powodzeniem lepiej poradzą sobie bez siana niż z produktem złej jakości.Podobne Tematy: