Czy chomiki mogą jeść pomarańcze?

Jeśli jesteś opiekunem chomika z pewnością masz ochotę na dzielenie się z nim pysznościami.W niektórych przypadkach nie powinieneś pozwalać swojemu chomikowi jeść tych samych rzeczy, które spożywasz ty.  Dotyczy to między innymi pomarańczy. Owoce cytrusowe, podobnie jak jednopestkowe nie są zalecane w chomiczej diecie. ASPCA zaleca karmienie chomika mieszanką dla chomików, która zawiera bezpieczne dla nich owoce i warzywa. Możesz podawać chomikowi mieszanki gruszek i jagód, ale unikaj owoców cytrusowych.

Zalecenia dotyczące opieki nad chomikami

Chociaż chomiki są na ogół łagodne i łatwe w pielęgnacji, mogą ugryźć, gdy zostaną zaskoczone lub obudzone podczas snu. Gryzonie te są nocne, co oznacza, że większość czasu spędzają pod ziemią, a nora chomika jest miejscem, w którym chowa swoje pożywienie i stanowi czynnik chłodzący w gorącym klimacie. Choć chomiki są łatwe w opiece, powinieneś nadzorować dzieci, gdy się nimi zajmują, ze względu na nocny tryb życia. Chomik potrzebuje dużej ilości ściółki o wysokości co najmniej kilkunastu centymetrów oraz dużego kołowrotka bez szczebelków, w którym kręgosłup zwierzęcia będzie prosty. Nie zapomnij również o piasku do kąpieli – pamiętaj, że nie może to być pył dla szynszyli. 

Pomarańcze (nie) są w porządku dla chomików

Chociaż pomarańcze mogą być szkodliwe dla chomików, dlatego lepiej z nich zrezygnować. Istnieje wiele innych przysmaków, którymi możesz rozpieszczać swojego podopiecznego. Wśród nich możemy wymienić owoce takie jak banan, truskawka, malina czy borówka.. Upewnij się, że wybierasz owoce organiczne, bo wtedy masz gwarancję, że nie zawierają chemikaliów. Chomiki nie muszą dostawać dużej ilości owoców na raz, wystarczy jeden owoc dziennie dla chomika syryjskiego oraz słodki przysmak co 2-3 dni dla chomików karłowatych. Owoce nie powinny stanowić więcej niż 20% diety Twojego chomika. Owoce cytrusowe nie są dobre dla chomików

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść brokuły?

Pomimo ich wspaniałego smaku, owoce cytrusowe nie są dobre dla chomików. Ich kwaśna natura powoduje problemy trawienne, a nawet może prowadzić do poważnych problemów z zębami. Co więcej, owoce cytrusowe zawierają dużo cukru, co może prowadzić do problemów z zębami, a nawet cukrzycy. Dlatego owoce cytrusowe nie powinny być włączane do diety chomików..

Nasiona w pomarańczach są problemem dla chomików

Chomiki są ziarnojadami, przez co mogą mieć problemy z powodu zawartych w nich pestek.Warto więc zrezygnować z podawania niebezpiecznych cytrusów na rzecz owoców, które będą miały pozytywny wpływ na twoje zwierzątko i z pewnością sprawią mu radość. Wśród nich wymienić możemy owoce, takie jak banany, jabłka, arbuzy, winogrona, gruszki i truskawki.Podobne Tematy: