Akwarystyka to wyjątkowa, fascynująca dziedzina wiedzy, która może zaskoczyć swoimi tajnikami niejednego posiadacza zbiornika. Akwaria dzielimy przede wszystkim na słodkowodne oraz słonowodne, czyli inaczej morskie. Wielu początkujących akwarystów zastanawia się, jakie różnice kryją się pomiędzy tymi typami zbiorników i na jaki z nich się najlepiej zdecydować. Pomimo, że akwarium morskie uważane jest za trudniejsze w utrzymaniu i zaleca się je zaawansowanym hodowcom, nie ma się czego obawiać, gdyż szybko można nauczyć się wszystkich potrzebnych umiejętności.
Wygląd zbiornika
To, co wyróżnia oba typy zbiorników na pierwszy rzut oka to oczywiście sam ich wygląd. Pod tym względem akwaria słonowodne są zwycięzcami. Oczywiście, istnieje możliwość stworzenia pięknego akwarium słodkowodnego, jednak to akwaria morskie z reguły zachwycają nasyceniem barw i kształtów, które trudno zaobserwować gdziekolwiek indziej. Rafa koralowa to przecież miejsce tętniące życiem, jedno z najbardziej urokliwych dla oka. Nasz prywatny kawałek rafy nie będzie więc tutaj żadnym wyjątkiem. Do wyboru mamy także więcej gatunków ryb czy bezkręgowców i choć są one trudniej dostępne w Polsce, w akwarium oferują niepowtarzalny efekt wizualny.
Opieka nad zbiornikiem
Z każdym plusem przychodzi jednak minus i tym minusem jest bardziej uciążliwa opieka nad akwarium morskim niż nad akwarium słodkowodnym. Wiadomym jest, że w każdym akwarium należy wymieniać regularnie wodę i o ile w przypadku zbiornika słodkowodnego sprawa jest prosta, bo wystarczy do tego celu woda kranowa, o tyle przy akwarium morskim musimy przygotować wodę morską. To zajmuje sporo czasu, a przy większych zbiornikach może być męczące. Opieka nad zwierzętami jest trochę inna. Rybki słodkowodne często pochodzą z hodowli, więc są przystosowane do życia w zbiornikach i jedzenia zwykłego pokarmu ze sklepu. Morskie stworzenia wymagają dłuższej aklimatyzacji i przystosowania się do spożywania karmy. Wymagają więcej cierpliwości i delikatnej ręki. Ze względu na obecność żywej skały w akwarium morskim, filtracja wody w nim jest nieco łatwiejsza.
Koszty utrzymania
Akwaria morskie przewyższają znacząco w cenie te słodkowodne. Wynika to z faktu, że wymagają więcej specjalistycznych akcesoriów, a także dlatego, że zwierzęta morskie są dużo droższe, niż gatunki słodkowodne. Za słodkowodne akwarium 100-litrowe z wyposażeniem i zwierzętami trzeba zapłacić około 700-800 złotych. W tym samym litrażu akwarium morskie będzie kosztowało przynajmniej 3000 złotych i więcej. Ta różnica jest spora, dlatego warto dobrze się zastanowić, który ze zbiorników będzie bardziej odpowiedni dla nas oraz czy z biegiem czasu nie stwierdzimy, że pomysł z hodowaniem akwarium był nietrafiony lub się nam znudzi.
Podobne Tematy:- Marzysz o własnym akwarium? Sprawdź, jaką pojemność wybrać!
- Co warto wiedzieć przed zakupem pierwszego akwarium?
- Czyszczenie akwarium – o tym pamiętaj!
- Jaszczurka dla początkujących terrarystów – jaką wybrać?
- Chomiki Campbella – opis rasy
Nasza redakcja codziennie zbiera najciekawsze informacje na temat zwierząt, które publikujemy na naszym blogu. Jeżeli chcecie żebyśmy napisali o nurtującym Was temacie, to napiszcie do nas.