Jak wygląda ciąża chomika

Jak wygląda ciąża chomika?

Jest wiele rzeczy, które powinieneś wiedzieć o ciężarnych chomikach. Oprócz zmiany wyglądu fizycznego, chomik musi być otoczony szczególną opieką zarówno w czasie ciąży, jak i po narodzinach młodych. Jeśli kupisz ciężarnego chomika w sklepie zoologicznym, pamiętaj, że chomiki nie wyróżniają się wybitnym instynktem rodzicielskim i mogą porzucić a nawet zjeść swoje młode. Z tego powodu nie należy dopuszczać do ciąży chomika, jeśli nie jesteśmy doświadczonymi hodowcami. 

Objawy ciąży

Jeśli twój chomik dopiero niedawno trafił do ciebie a do tego jest samiczką, ważne jest, aby wiedzieć jak szukać objawów ciąży. Ciąża chomika wymaga bowiem zmian w jego diecie. Przede wszystkim zwiększa się ilość spożywanego przez niego białka. Chomiki zazwyczaj przybierają dużo na wadze podczas ciąży, dlatego powinieneś podawać im dietę bogatą w białko, żeby były dobrze odżywione i gotowe do porodu. Ciężarne chomiki często przybierają kształt gruszki.

Oczywistymi oznakami ciąży są spuchnięty brzuch i rosnące sutki. Chomik wydaje się też być bardziej niespokojny i ma większy niż zwykle brzuch. Będzie też bardziej zainteresowane swoim gniazdem i będzie zbierać więcej jedzenia. Jeśli obawiasz się, że zwierzę jest w ciąży ale nie masz pewności, koniecznie zwróć się do lekarza weterynarii, który potwierdzi lub wykluczy ciążę.

Utrzymywanie klatki chomika w czystości

W czasie ciąży chomika musisz utrzymywać jego klatkę w czystości. Pierwszą zasadą opieki nad chomikiem w czasie ciąży jest zapewnienie mu czystej ściółki. Zmień ściółkę dwa do trzech dni przed terminem porodu. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz sprawdzić, jaki jest okres ciąży twojego chomika. Jeśli znasz już przybliżoną datę, możesz umieścić chomika w bezpiecznym miejscu, a następnie wyczyścić klatkę. Usuń zabrudzoną ściółkę i wytrzyj klatkę. Unikaj naruszania gniazda. Możesz też dodać większą ilość ściółki, która z pewnością przyda się do tworzenia gniazda.

W pierwszym tygodniu ciąży chomiki raczej nie tolerują kontaktu z człowiekiem. Niektóre z nich nie tolerują kontaktu z ludźmi aż do porodu, ale większość wraca do swoich normalnych zachowań społecznych. Bądź świadomy, że w tym czasie możesz zobaczyć, jak twój chomik syczy i zachowuje się bardzo bojaźliwie. Staraj się nie wpatrywać w klatkę i nie przeszkadzać chomikowi, gdy jest w trakcie porodu. Po narodzinach nie zakłócaj spokoju chomika, nie podnoś domku, nie dotykaj młodych. W przeciwnym razie matka może je odrzucić co oznacza dla maluchów pewną śmierć. 

Utrzymywanie ściółki chomika w czystości

Jeśli chcesz mieć pewność, że twój chomik jest zdrowy w czasie ciąży, powinieneś zacząć od przygotowania klatki z dużym wyprzedzeniem. Twój chomik prawdopodobnie nie będzie świadomy, że jest w ciąży do około trzech tygodni przed właściwym porodem. Kiedy zacznie wykazywać oznaki ciąży, powinieneś zacząć czyścić klatkę i zadbać o odpowiednie odżywianie zwierzęcia. Pamiętaj, żeby w tym czasie jej nie niepokoić, bo będziesz musiał zostawić ją samą na co najmniej siedem dni.

W pierwszym tygodniu ciąży samice chomików często nie tolerują kontaktu z człowiekiem. Może to prowadzić do dziwnych zachowań, takich jak gryzienie cię, gdy próbujesz zająć się klatką. Kiedy jednak dzieci zostaną odchowane, samiczka prawdopodobnie powróci do swojego normalnego zachowania. Jeśli nie chcesz się o to martwić, możesz kupić dla swojego chomika zabawkę do gryzienia. Zabawki te nie służą tylko do rozrywki, ale mogą też pomóc chomikowi nauczyć się zdrowych nawyków życiowych.

Zabieranie chomika do weterynarza

Spuchnięty brzuch i nagły wzrost wagi to dwie oznaki ciąży chomika. Chociaż nadmierne jedzenie i picie nie jest oznaką ciąży, jest to oznaka braku równowagi w organizmie chomika lub choroby. Jeśli zauważysz te objawy, czas zabrać chomika do weterynarza. Ciężarne chomiki potrzebują więcej jedzenia i wody, żeby zapewnić sobie wystarczającą ilość składników odżywczych i siły do porodu.

Po narodzinach chomików przez pierwsze tygodnie staraj się nie dotykać młodych oraz nie zaglądać zbyt często do klatki. Pamiętaj również, że chomiki bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową, dlatego też po upływie miesiąca należy oddzielić samiczki od samców. Samiczki mogą pozostać z matką do ok 6 tygodnia życia. Po tym czasie każdy chomik powinien mieć swoje, osobne lokum. Pamiętaj, że zwierzęta te są samotnikami.Podobne Tematy:

Czytaj też:   Dlaczego chomiki gryzą klatkę?