Czy chomiki umieją pływać?

Być może widziałeś filmy, na których chomiki pływają, i chciałbyś sprawdzić, czy twój chomik jest zdolny do tego wyczynu. To kuszące, by spróbować nauczyć chomika pływać, ale pamiętaj, że nie jest to bezpieczne zajęcie dla chomików. Najlepszym sposobem ochrony chomika jest trzymanie go z dala od wody, a umieszczanie go w wodzie przez dłuższy czas nie jest dobrym pomysłem.

Trzymanie chomików z dala od wody

Jednym z najlepszych sposobów na powstrzymanie chomika przed piciem lub kąpielą w wodzie jest uniemożliwienie mu dostępu do basenu lub spa. Chomiki są z natury samotnymi zwierzętami i nie potrafią rozwijać się w grupach. W związku z tym wymagają dużo przestrzeni i ruchu. Nie mogą też być trzymane w jednej klatce z innymi chomikami syryjskimi. Częste pytanie właścicieli chomików brzmi: “Jak trzymać chomiki z dala od wody?”.

Chomiki pierwotnie pochodziły z pustyni. Ich naturalne środowisko było suche, a kiedy padał deszcz, uciekały do kryjówek. Nawet jeśli technicznie rzecz biorąc pływają, chomiki nie lubią się moczyć. Niektóre chomiki lubią jednak kąpiele w wodzie, a niektóre mogą nawet preferować je od kąpieli w piasku. Powinieneś także zadbać o to, by do kąpieli chomika używać miękkich ceramicznych miseczek i miękkiego piasku.

Aby uniknąć ryzyka rozlania wody, nie powinno się pozwalać chomikom pić z tradycyjnych poidełek. Nie zaleca się też używania miseczek do karmienia, ponieważ chomiki nie potrafią silnie ssać wody. Nie lubią też bałaganu związanego z rozsypanym wszędzie jedzeniem. Lepiej jest rozsypać jedzenie po klatce, niż umieszczać je w jednym miejscu, tak by chomik miał urozmaicenie w swojej diecie.

Wkładanie chomików do wody

Wkładanie chomików do wody to nie jest dobry pomysł! Chomiki są bardzo aktywne i łatwo mogą się utopić. Poza tym, że się przeziębią, woda może pozbawić ich sierść olejków eterycznych. Woda może też sprawić, że zachorują. Nie powinieneś wkładać chomików do wody bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Jest wiele oznak, że twój chomik może zachorować po kąpieli.

Po pierwsze, powinieneś upewnić się, że chomiki mają czyste powierzchnie. Jeśli zobaczysz krew w tylnej części ciała, może to oznaczać, że ma problemy z narządami płciowymi lub jelitami. Powinieneś poczytać o powszechnych problemach zdrowotnych u chomików, żeby uniknąć możliwości, że twoje zwierzę na nie zachoruje. Mokry ogon jest jednym z takich schorzeń i jest śmiertelny. Powinieneś natychmiast skonsultować się z weterynarzem, jeśli zauważysz, że twój chomik wierci się w wodzie.

Czytaj też:   Czy chomiki boją się burzy?

Zanim włożysz chomika do wody, upewnij się, że butelka z wodą nie przecieka. Chomiki mają tendencję do załatwiania się do misek z wodą, jeśli są pozostawione bez nadzoru. Dlatego najlepiej jest umieszczać chomiki w butelkach z wodą, w których nie ma otwartego zbiornika wody. Twój chomik nie będzie w stanie przetworzyć wody zawierającej zbyt wiele minerałów. Woda powinna być także filtrowana, zanim umieścisz w niej chomika.

Wpływ długotrwałego kontaktu z wodą na skórę chomika

Skóra chomika jest bardzo podatna na infekcje. Infekcja bakteryjna może prowadzić do ropni skóry, które są zakażonymi kieszonkami z ropą. Zazwyczaj pojawiają się one na głowie i policzkach, ale mogą też zainfekować gruczoły na bokach nad biodrami samca chomika. Wióry drewniane mogą też zranić łapki lub łopatki chomika, powodując infekcję.

Jeśli skóra twojego chomika jest bardzo sucha lub swędząca, może on mieć wewnętrzną infekcję zwaną przerostem bakteryjnym. Zapalenie nerek może spowodować, że chomik straci na wadze, będzie miał wodnistą biegunkę, a nawet nagle umrze. Choroba ta jest najczęstsza u samic chomików i dotyka je bardziej niż samce. Infekcja może prowadzić do odwodnienia i szorstkiej sierści. W zaawansowanych przypadkach u chomików może również wystąpić zaburzenie autoimmunologiczne zwane amyloidozą.

Długotrwałe przebywanie w wodzie może spowodować odwodnienie u chomika. Może też spowodować u chomika biegunkę, wymioty i senność. Lekarz weterynarii może pomóc ci ustalić, czy twój chomik ma infekcję bakteryjną, czy nie. Jeśli twój chomik wydaje się odwodniony, lekarz może podać mu płyny, żeby poczuł się lepiej. Można też podać antybiotyki. Upewnij się, że zawsze utrzymujesz klatkę chomika w czystości i dezynfekujesz ją, aby zapobiec infekcji.

Podobne Tematy: