Czy chomiki mają okres

Czy chomiki mają okres?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się: “Czy chomiki mają okres?”, to prawdopodobnie nie jesteś sam. Samice chomików mają cykl menstruacyjny, tak jak samice ssaków. W tym czasie produkują jajeczka i są zdolne do zapłodnienia, ale nie krwawią. Dlatego też widoczne nadmierne krwawienie u chomiczki może wskazywać na coś poważniejszego, na przykład na infekcję. Jeśli twój chomik krwawi skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który znajdzie przyczynę problemu.

Jedną z najbardziej uderzających różnic między samicami i samcami chomika jest to, że ciałko żółte u samic chomika organizuje się szybko po owulacji, inaczej niż u gatunków wieloródek. Oznacza to, że chomik potrzebuje tylko jednego cyklu, by rozwinąć swoje ciałko żółte. Sam proestrus jest bardzo krótki i może zależeć od wielu różnych czynników.

Jeśli zastanawiasz się, czy twój chomik ma okres, powinieneś wiedzieć, że samica chomika wchodzi w okres rozrodczy w wieku od ośmiu do dziesięciu tygodni. Po kryciu samica chomika produkuje woskową wydzielinę. Wydzielina ta będzie cieńsza przez cały cykl i bardziej woskowa pod koniec. W tym okresie samica chomika będzie w rui tylko przez 12 godzin dziennie, co sprawia, że jest to idealne zwierzątko dla małych dzieci i nowych właścicieli. W czasie rui chomiczka może być poddenerwowana oraz nieruchomieć pod wpływem dotyku opiekuna – to całkowicie normalne.

Co ciekawe, możesz też znaleźć krew wokół ogona chomika, nie jest to jednak związane z jego cyklem. Krew w moczu może wskazywać na wiele różnych problemów, w tym infekcje pęcherza, nerek i przewodu pokarmowego. Nawet rak może być przyczyną krwi w moczu. Inną różnicą między samicą a samcem chomika jest to, że samice chomika mogą mieć krwawą lub ropną wydzielinę z macicy. To ostatnie może oznaczać infekcję w macicy.

W przeciwieństwie do samic myszy, samice chomika osiągają dojrzałość płciową w ciągu miesiąca od narodzin. W tym czasie samica wypuszcza białą wydzielinę, zwaną estrus. Okres ten trwa 12 godzin i nazywany jest “cyklem rujowym”. Samce chomików nie mają okresu. W czasie rui są zdolne do zapłodnienia, dlatego też, jeśli nie jesteś doświadczonym hodowcą pod żadnym pozorem nie dopuszczaj do kontaktu samicy z innymi chomikami.

Czytaj też:   Gdzie żyją chomiki poza sklepami zoologicznymi?

Wydzielina z pochwy chomika nie jest częścią normalnego cyklu. Jest to objaw infekcji w macicy. W tym przypadku wydzielina ma kolor biały lub żółtawy. Jest to ropa wytwarzana przez infekcję w macicy. Jeśli twój chomik ma upławy lub spuchnięty brzuch, powinieneś od razu skonsultować się z weterynarzem.

Jak widzisz, chomiki są bardzo wrażliwe na stres i łatwo się dezorientują. Samice powinny być odizolowane od innych chomików W okresie przed porodem oraz po nim dotykanie ich powoduje stres, który może doprowadzić do kanibalizmu. Jeśli więc zauważysz, że twoja chomiczka jest w ciąży zapewnij jej spokój w tym czasie oraz po narodzinach. Nie podnoś domku, nie dotykach młodych, nie głaszcz samicy.Podobne Tematy: