Czy chomiki mogą jeść marchewkę

Czy chomiki mogą jeść marchewkę?

Marchewka to jedno z popularnych warzyw. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy może podawać ją swojemu chomikowi. Nie od dziś wiadomo, że jest źródłem wielu cennych substancji. Ale czy powinieneś karmić swojego chomika marchewką? Jak robić to w prawidłowy sposób? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej. 

Zawiera witaminę C

Zapewnienie chomikom zróżnicowanej diety jest ważne dla ich zdrowia. Podstawą diety chomika są ziarna i nasiona, nie powinno jednak zabraknąć w niej również świeżych dodatków. Marchewka jest jednym z tych warzyw, które w niewielkich ilościach podawane może być zarówno chomikom syryjskim, jak i karłowatym. Jest cennym źródłem witamin,w  tym witaminy C. To ważne, żeby zarówno ona, jak i inne świeże produkty były codziennym dodatkiem do podstawowej karmy zwierzęcia. Da ci to pewność, że twój chomik otrzymuje odpowiednie witaminy.

Pomaga zapobiegać szkorbutowi

Chomiki mogą zachorować na szkorbut, chorobę, która może spowodować paraliż tylnych łapek. Aby zapobiec tej chorobie, podawaj chomikowi niewielkie ilości świeżych owoców lub warzyw. Chomiki mogą też korzystać z pokarmów wzbogaconych. Witamina C wspomaga leczenie i chroni serce oraz układ oddechowy. Dlatego też przysmak w postaci marchewki może mieć pozytywny wpływ na twoje zwierzątko. Co ciekawe, marchewkę możesz podawać również w formie suszonej.

Jest dobrym źródłem cukru

Chomiki mogą spożywać różne pokarmy, w tym mieszanki nasion, mączniki, gotowanego kurczaka oraz świeże warzywa i owoce. Wszystkie te składniki powinny być jednak podawane z umiarem. Zbyt duża ilość cukru może prowadzić do przejadania się, a w organizmie Twojego zwierzaka będzie on magazynowany w postaci tłuszczu. Jeśli nie jesteś pewien, jakie pokarmy powinien jeść Twój chomik, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

Jest dobrym źródłem witaminy A

Dobrym sposobem na dostarczenie chomikowi witaminy A jest podawanie mu granulek z dużą zawartością tego składnika. Chomiki mogą też czerpać korzyści z warzyw krzyżowych, które należą do rodziny kapustnych. Pokarm ten jest bogaty w witaminy, minerały i błonnik, a także niskokaloryczny. Chomiki mogą czerpać korzyści z tych pokarmów, ale ważne jest, żeby podawać im je w mniejszych ilościach niż główne posiłki.

Jest bogaty w wapń

Czy suplementy diety są dobre dla chomików? Niekoniecznie. Wiele z tych suplementów jest produkowanych z naturalnych źródeł. Oznacza to, że podając odpowiednio zbilansowaną karmę podstawową oraz świeże dodatki zapewniasz chomikowi wszystko czego potrzebuje. Tymczasem popularne “wapienka” dla chomików sprawiają, że przyjmuje on zbyt duże ilości wapnia co zamiast pomóc mu, może obciążać jego nerki. Marchew jest doskonałym przykładem warzywa, w którym wapń znajduje się w naturalnej, bezpiecznej dla chomika formie.

Ma wysoką zawartość cukru

Naturalna zawartość cukru w marchewce może powodować problemy u chomików, szczególnie u gatunków karłowatych narażonych na cukrzycę oraz otyłość. Przekarmianie ich może prowadzić do cukrzycy, która powoduje senność i może skrócić ich życie. Dlatego też marchewkę podajemy jako przysmak raz na kilka dni. Ilość warzywa również nie powinna być zbyt duża. Chomikowi wystarczy niewielki, cienki plasterek stanowiący jedynie dodatek do podstawowej karmy..

Czy wysoka zawartość cukru jest bezpieczna dla chomików?

Naturalna dieta chomików składa się głównie z roślin, nasion i od czasu do czasu owoców. Dlatego zaskakujące jest, że marchewka o wysokiej zawartości cukru może je przyciągać. Jednak marchew nie stanowi dużej części diety chomika, nawet w niewoli. Traktuj ją jako pyszny przysmak i podawaj zamiennie z innymi warzywami takimi jak pomidor, ogórek, cukinia, brokuł czy kalafior. Dzięki temu dieta chomika będzie urozmaicona a on sam cieszyć się będzie dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Podobne Tematy:

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść pomarańcze?