Czy chomiki boją się burzy

Czy chomiki boją się burzy?

Czy chomiki boją się burzy, tak jak ludzie? Jeśli tak, możesz chcieć wiedzieć dlaczego. Chomiki są niezwykle wrażliwymi stworzeniami i usłyszą każdy twój ruch, nawet jeśli jest cichy i niegroźny. W przypadku deszczu chomiki będą się zatrzymywać i stać nieruchomo przez kilka chwil, dopóki nie zrozumieją, że mogą je zignorować. Może minąć trochę czasu, zanim się do tego przyzwyczają, zwłaszcza jeśli twój chomik jest młody.

Posiadanie chomika, który rodzi dzieci

Ciężarna samica chomika często jest o wiele bardziej nerwowa i może znacznie mocniej reagować na hałas w czasie ciąży, porodu oraz po nim. Przede wszystkim musisz się upewnić, że matka chomika nie jest sama. Czasami chomicza matka pod wpływem stresu zabija swoje dzieci dlatego ważne jest, by nie przeszkadzać jej, gdy karmi swoje maleństwa.

Matki chomików są znane z tego, że zjadają swoje dzieci w sytuacjach stresowych, więc nie możesz oczekiwać, że urodzą je podczas burzy. Jeśli jednak zostawisz matkę chomika w spokoju przez kilka pierwszych dni, nie stanie jej się krzywda. Pierwszy tydzień po porodzie to ważny okres, ponieważ chomik zje swoje dzieci, jeśli poczuje się zagrożony lub jeśli będzie go to denerwować. Jak w przypadku każdego zwierzęcia, ważne jest, by zachować ciszę w otoczeniu, gdy jej dzieci są jeszcze w gnieździe. Butelka z wodą i miseczka z jedzeniem powinny być codziennie napełniane, ale jeśli to możliwe, zostaw matkę chomika na jakiś czas samą.

Chomik w depresji

Przygnębienie chomika może spowodować wiele problemów dla twojego zwierzaka. Chomik w depresji może mieć problemy z oddychaniem, ponieważ jest zestresowany. Stres może osłabić układ odpornościowy, więc twój chomik może mieć trudności w zwalczaniu infekcji. Kiedy trwa burza, twój chomik może się przestraszyć i wycofać się w bezpieczne miejsce. Problemem są  także inne głośne dźwięki. Jeśli widzisz, że twój chomik reaguje na nie nerwowo, staraj się je ograniczać.

Jeśli twój chomik jest przygnębiony z powodu burzy, powinieneś  dać mu trochę czasu. Chomiki potrzebują okresu spokoju, zanim powrócą do swojego normalnego zachowania. Utrzymuj klatkę w czystości, zapewnij jedzenie i wodę oraz dawaj chomikowi smakołyki. Postaraj się, żeby twój chomik był spokojny, a ty postaraj się, żeby czuł się bezpiecznie.

Radzenie sobie z niepokojem u chomika

Jeśli twój chomik przeżywa okres niepokoju, może to być oznaką Zespołu Zaburzeń Poznawczych (CDS). Stan ten jest podobny do wczesnych stadiów choroby Alzheimera i pojawia się, kiedy funkcjonowanie poznawcze chomika spada. W tym czasie chomiki tracą zdolność rozumienia otaczającego je świata i mogą doświadczać strachu. Właściwe leczenie zajmie się tym podstawowym problemem, a twój chomik pozostanie spokojny i będzie się czuł komfortowo.

Niepokój jest normalną reakcją organizmu na stres i strach. Może on jednak zakłócać życie chomika i powodować objawy fizyczne. Objawy lęku mogą obejmować drżenie, nadmierne drapanie się lub dreszcze. Jeśli twój chomik ciągle się boi, będziesz potrzebował czasu, żeby nauczyć się, co lubi, a czego nie. Jeśli zauważysz, że twój chomik jest ciągle przestraszony, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże ci ustalić przyczynę tego stanu rzeczy.

Czytaj też:   Ile śpią chomiki?

Przyzwyczajanie chomika do ciebie

Aby przyzwyczaić nowego chomika do swojej obecności, musisz być cierpliwy i dać mu wystarczająco dużo czasu, by się do ciebie przyzwyczaił. Chomiki nie potrafią komunikować się z ludźmi, więc na początku nie są zbyt przyjazne. Kiedy jednak przyzwyczają się do ciebie, będą cię traktować z czułością i ciepłem. Mogą nawet spać na twoim ramieniu. Możesz przyzwyczaić chomika do twojej obecności, obserwując, jak zagrzebuje się w ściółce lub przeciąga, gdy się z nim obchodzisz. Powinieneś też wiedzieć, że chomiki mają różny język ciała i różnie reagują na ludzi.

Najpierw pozwól chomikowi powąchać twoją rękę. Chomiki mają słaby wzrok, więc mogą gryźć, gdy się przestraszą lub zaskoczą. Mogą również próbować uciec. Nigdy nie podchodź do chomika, gdy śpi, bo będzie to dla niego duży, niepotrzebny stres. Kiedy chomik przyzwyczai się już do widoku twojej ręki, możesz spróbować przytrzymać go, żeby dać mu smakołyk. Po pewnym czasie pozwoli ci zabrać się z klatki lub akwarium kojarząc twoją dłoń z pysznymi przysmakami.

Tworzenie rutyny dla chomika

Jeśli masz chomika, może być ci trudno zapewnić mu szczęście, jeśli nie śpi całą noc, objada się i robi dużo hałasu. Możesz jednak łatwo dostosować rutynę chomika do własnych potrzeb. Są trzy podstawowe czynności, które chomik lubi wykonywać w nocy: spanie, jedzenie i zabawa w kołowrotku. Te czynności pomagają utrzymać wewnętrzny zegar chomika w ryzach.

Po pierwsze, chomiki uwielbiają się bawić i biegać. Stwórz dla nich miejsce do biegania i zabawy poza ich siedliskiem. Chomiki lubią biegać wokół rur, więc stwórz im bezpieczne i zabawne środowisko do eksploracji. Zabawkami może być wszystko, od kartonowej rurki, chusteczki, kąpielisko z piaskiem czy plastikowy kołowrotek. Chomiki reagują na twój głos i zapach, więc wykorzystaj je aby chomik zaczął kojarzyć cię z dobrą zabawą. Możesz to zrobić np. poprzez trzymanie chusteczek w dłoni i pozostawianie ich na wybiegu.

Unikanie hodowli chomików, jeśli nie wiesz, co robisz

Jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o hodowlę chomików. Pierwszą z nich jest to, że chomiki są bardzo terytorialnymi stworzeniami. Jeśli spróbujesz przenieść jednego chomika z jego klatki do drugiej bez zgody matki, chomik może uznać to za znak, że stanowisz dla niego zagrożenie. Poza tym dorosłe chomiki nie mogą mieszkać razem.

Chomiki rozmnażają się w bardzo młodym wieku. Samica może zacząć się rozmnażać już w wieku czterech tygodni. Możliwe, że już wcześniej rozmnażała się z innym samcem chomika. Jeśli podejrzewasz, że samica chomika może być w ciąży, będzie cięższa niż wcześniej, niespokojna i pobudzona. Będzie też gromadzić więcej jedzenia niż zwykle i dodawać więcej ściółki do gniazda.Podobne Tematy: