Czy chomiki mogą jeść truskawki

Czy chomiki mogą jeść truskawki?

Jeśli masz chomika, możesz się zastanawiać, czy może on jeść truskawki. Powinieneś być świadomy niebezpieczeństw związanych z podawaniem świeżych owoców swojemu chomikowi oraz korzyści zdrowotnych płynących z mrożonych lub odwodnionych owoców. Niezależnie od korzyści, ważne jest, by dokładnie umyć owoce. Musisz też mieć świadomość, że niektóre truskawki mogą zawierać chemikalia, pestycydy i ciała obce. Chomiki nie powinny jeść całych truskawek, więc prawdopodobnie będą rozrzucać ich kawałki po klatce. Te kawałki mogą być później zjedzone przez chomiki gdy staną się nieświeże. Truskawki nigdy nie powinny gnić w akwarium chomika, ponieważ stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Zdrowe owoce – truskawki

Chomiki powinny być karmione zdrowymi owocami z umiarem, ale musisz unikać podawania im zbyt dużej ilości cukru. Chomiki mają wrażliwe kubki smakowe, a cukier może spowodować u nich otyłość, a nawet cukrzycę. Używanie niewielkich porcji owoców jako przysmaku dla chomików jest najlepszym sposobem na dostarczenie im potrzebnych składników odżywczych. Aby uzyskać maksymalny efekt, pokrój owoc na małe kawałki i podawaj je sporadycznie co kilka dni. 

Dobre na mokre ogony

Choroba mokrego ogona to dość częsta przypadłość, szczególnie w przypadku młodych chomiczków. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić dla swojego chomika, jeśli ma mokry ogon. Chociaż biegunka jest powszechnie kojarzona ze słowem “mokry ogon”, objawy te mogą być spowodowane kilkoma różnymi chorobami. Każdy chomik może zachorować na tę przypadłość, ale chomiki syryjskie są najbardziej zagrożone. Oto kilka wskazówek, jak leczyć tę przypadłość i zapobiegać jej wystąpieniu w przyszłości:

  • podawaj chomikowi nieprzetworzoną żywność oraz mieszanki dopasowane do jego gatunku, 
  • dbaj o to, by zwierzątko zawsze miało świeżą wodę, 
  • podawaj niewielkie porcje warzyw lub owoców, nowości wprowadzaj stopniowo.

Niebezpieczeństwa związane z podawaniem chomikom świeżych truskawek

Ze względu na oczywiste korzyści zdrowotne podawanie chomikowi świeżych owoców jest dobrym pomysłem. Owoce zawierają witaminy, których naturalnie brakuje chomikom, a podawanie im owoców jest lepszą alternatywą niż sztuczne suplementy. Należy jednak pamiętać, że owoce zawierają też cukier, który może powodować problemy zdrowotne u twojego chomika. Jakie są więc zagrożenia związane z podawaniem chomikowi świeżych owoców? Przede wszystkim jest to otyłość oraz cukrzyca, dlatego też owoce podajemy wyłącznie w małych ilościach.

Korzyści zdrowotne płynące z podawania chomikom suszonych, odwodnionych lub mrożonych truskawek

Kiedy karmisz chomika świeżymi lub suszonymi truskawkami, powinieneś unikać podawania im całych owoców. Dodanie tych owoców do diety chomika w nadmiarze może spowodować zaburzenie równowagi, co może doprowadzić do problemów z zębami i kośćmi. Zalecany jest więc umiar. Dodawanie innych pokarmów na bazie owoców jest lepsze dla zdrowia chomika. Świeże truskawki mają wysoki poziom witaminy E, która zapobiega chorobom serca. W truskawkach znajduje się również błonnik mający pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego chomika.

Jak wprowadzać truskawki do diety chomików

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść fistaszki?

Kiedy wprowadzasz świeże owoce do diety chomika, powinieneś zawsze podawać mu pokrojone truskawki. W ten sposób Twój chomik zje porcję owocu zamiast ją chomikować i narażać się na problemy zdrowotne. Chomiki uwielbiają magazynować jedzenie i mogą próbować chować je w torebkach policzkowych, więc pamiętaj, żeby od razu usuwać niezjedzone truskawki. Jeśli twój chomik do tej pory nie spożywał truskawek zacznij wprowadzać je powoli podając niewielkie kawałki w kilkudniowych odstępach czasu.Podobne Tematy: