Czy chomiki mogą jeść orzechy nerkowca

Czy chomiki mogą jeść orzechy nerkowca?

Jeśli zastanawiasz się, czy twój chomik może jeść nerkowce, nie jesteś sam. Mogą one być doskonałym źródłem witaminy B, magnezu i żelaza, a do tego są pysznym przysmakiem dla twojego chomika! Witamina B pomaga regulować pracę mózgu i poziom energii, a witamina K jest ważna dla metabolizmu kości i zdrowia oczu. Witamina E wzmacnia odporność i przyczynia się do zdrowia oczu. Jednak nerkowce nie powinny być podawane chomikowi w dużych ilościach.

Stłuszczenie wątroby u chomików

Być może słyszałeś, że chomiki mogą zachorować na stłuszczenie wątroby, gdy jedzą nerkowce. Nie jest to do końca prawda! Jeśli kiedykolwiek widziałeś, że twój chomik wymiotuje lub ma biegunkę, może to być choroba stłuszczeniowa wątroby. Na szczęście stan ten można leczyć za pomocą leków na receptę, ale o wiele lepszym pomysłem jest uniknięcie tej choroby co możemy zrobić ograniczając spożycie nerkowców i innych ryzykownych produktów.

Chociaż nerkowce są generalnie bezpieczne dla chomików, jeśli jedzą je w małych ilościach, powinny być podawane tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Orzechy te są bogate w tłuszcze i cukry, więc powinny być podawane z umiarem. Zbyt duża ilość jakiegokolwiek wysokotłuszczowego pokarmu może prowadzić do stłuszczenia wątroby u chomików,nadmiar cukru w diecie może zaś doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Upewnij się także, że po kilku godzinach wyjmiesz orzechy nerkowca z klatki swojego chomika, ponieważ wilgoć może spowodować inwazję szkodników i gnicie. Lepiej więc by nie chomikował tego przysmaku.

Składniki odżywcze w nerkowcach

Chociaż nerkowce są popularne na całym świecie, powinny być podawane chomikom tylko jako przysmak. Zawierają one dużą ilość tłuszczu, kwasu i wody i mogą nie być odpowiednie dla wszystkich rodzajów chomików. Chomiki karłowate i syryjskie mogą jeść nerkowce sporadycznie. Jeśli martwi cię kwaśny odczyn orzechów, możesz spróbować zetrzeć ich zewnętrzną warstwę na tarce, ponieważ kwas znajduje się w skórce i przenika głównie do zewnętrznej partii orzecha.

Nerkowce są doskonałym źródłem białka i innych niezbędnych składników odżywczych. Jednak chomiki nie powinny często jeść orzechów. Zamiast tego powinny mieć zbilansowaną dietę zawierającą wiele różnych rodzajów ziaren oraz źródeł białka jak np. mączniki. To samo dotyczy ich codziennych przekąsek. Niezależnie od rodzaju orzechów, musisz zadbać o to, by zmieniać ich przekąski co dzień. Każdego dnia może być to inne warzywo lub owoc. Najlepiej byłoby, gdyby nerkowce były podawane raz lub dwa razy w tygodniu jako okazjonalny przysmak.

Umiar w karmieniu chomików nerkowcami

Krótko mówiąc, nerkowce są źródłem cennych składników, ale powinny być podawane z umiarem. Nigdy nie powinieneś karmić swojego chomika nerkowcami w surowej postaci, ponieważ są one toksyczne nawet dla ludzi. Nerkowców nie powinno się też podawać chomikom grubym, bo mogą przybierać na wadze i powodować problemy zdrowotne. Jeśli jednak podajesz nerkowce swojemu chomikowi w małych ilościach, prawdopodobnie nic mu nie będzie.

Najważniejszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, podając nerkowce swoim chomikom, jest upewnienie się, że zostały one dokładnie obrane i oczyszczone przed podaniem. Pamiętaj również, że podawanie nerkowców chomikom nie jest konieczne, nie stanowią one niezbędnego składnika diety.Podobne Tematy:

Czytaj też:   Czy chomiki mogą jeść borówki?