malyp ies

Czym karmy dla psów małych ras różnią się od zwykłej karmy?

Wśród produktów żywieniowych dla zwierząt domowych znaleźć można wiele typów karm specjalistycznych. Doskonałym przykładem jednego z takich produktów jest karma dla małych psów, przy czym mały oznacza w tym przypadku nie psa młodego, ale małej rasy, na przykład Yorka, Maltańczyka czy Shih Tzu. To produkty skomponowane specjalnie z myślą o małych pieskach, dopasowane do ich upodobań i szczególnych potrzeb. Czym się wyróżniają? Czy warto po nie sięgać?

Potrzeby żywieniowe psów małych ras

Niezależnie od rozmiaru każdy dorosły pies ma podobne wymagania żywieniowe. W jego codziennej diecie nie powinno zabraknąć białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. To składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju i codziennego funkcjonowania mięsożernego zwierzęcia. Oczywiście w wielu karmach znajdują się roślinne wypełniacze. W ten sposób producenci obniżają koszt produkcji karmy. Niestety wartość takiego produktu jest dużo mniejsza niż karmy dla psów małych, bazującej niemal wyłącznie na mięsie, podrobach i tłuszczu zwierzęcym. Nie ma się co obawiać o zbyt dużą ilość białka w tego typu karmie, co mogłoby być szkodliwe dla małego zwierzęcia. Każda pełnoporcjowa karma dla małych psów jest produktem zbilansowanym, który zawiera odpowiednią proporcję podstawowych składników odżywczych, witamin i minerałów, jakich potrzebuje każdy pies do normalnego, codziennego funkcjonowania.

Małe kąski

Jeśli potrzeby żywieniowe psów dużych i małych są do siebie tak bardzo zbliżone, to czym w praktyce różnią się od siebie karmy dla małych piesków i karmy tradycyjne? Podstawową różnicą jest konsystencja i rozmiar wchodzących w skład karmy mięsnych kąsków. Po prostu specjalna karma dla małych psów składa się wyłącznie z niewielkich kąsków, co ułatwia jedzenie psu o małej, drobnej szczęce. Mały rozmiar kąsków odnosi się zarówno do karm suchych, jak i mokrych. W pierwszym przypadku stosuje się mniejsze granulki, a w drugim mniejsze kawałki mięsa, z którymi niewielki piesek może sobie bez trudu poradzić. Poza tym warto pamiętać o kupowaniu małemu psu mniejszych opakowań karmy. Mały pies je niewiele, a otwarte przez długi czas opakowanie z karmą obniża jej wartość i zwiększa ryzyko zepsucia.

Biorąc pod uwagę wyłącznie skład, w szczególności dobór podstawowych składników odżywczych, białka, tłuszczu i węglowodanów, karma dla małego psa w zasadzie nie różni się niczym od produktu tradycyjnego. Jedną różnicą jest rozmiar granulek lub mięsnych kąsków w karmie mokrej. Oczywiście najlepiej sięgać po karmy mięsne, bezzbożowe, z minimalnym dodatkiem węglowodanów.

Podobne Tematy:

Czytaj też:   Złamany pazur u psa - co zrobić w tej sytuacji?