Jaką karmę wybrać dla psa z chorymi nerkami – podpowiadamy

Więc twój weterynarz właśnie zdiagnozował twojego najlepszego przyjaciela z chorobą nerek. Twoje zwierzę nie jest samotne, 10 procent psów będzie dotkniętych chorobą, co jest szczególnie widoczne u starszych psów. Chociaż prawda jest taka, że choroba nerek jest diagnozą, która nie ustępuje, właściwa dieta może mieć duży wpływ na ogólny stan zdrowia Twojego zwierzaka. W takiej sytuacji niezbędne będzie wybranie odpowiedniej karmy dla psa z chorymi nerkami.

Choroba nerek u psów

Nerki to dwa ważne narządy w kształcie fasoli, których głównymi zadaniami jest usuwanie odpadów z krwi, równoważenie płynów ustrojowych i wytwarzanie moczu. W ten sposób nerki działają jak filtr organizmu. Choroba nerek występuje, gdy nerki mają uszkodzenie i nie mogą prawidłowo filtrować krwi. Z biegiem czasu uszkodzenia gromadzą się i powodują gromadzenie się odpadów w organizmie, co może powodować dodatkowe problemy zdrowotne, a ostatecznie prowadzić do niewydolności nerek. U psów nerki zużywają około 20 procent krwi serca do działania. W przeciwieństwie do wątroby, nerki nie mogą się odmłodzić. Niektóre inne funkcje nerek w organizmie to:

– Równoważenie poziomu wody
– Regulacja ciśnienia krwi
– Regulacja czerwonych krwinek
– Regulacja poziomu kwasu

Przewlekła choroba nerek (PChN) sygnalizuje stopniową utratę czynności nerek w czasie, podczas gdy ostra choroba nerek lub niewydolność nerek to stan, w którym nerki nagle tracą zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Niewydolność nerek oznacza, że nerki Twojego psa nie są w stanie usunąć wystarczającej ilości produktów przemiany materii z organizmu. Stany, które uszkadzają nerki i zmniejszają ich zdolność do wykonywania pracy, prowadzą również do PChN. Gdy choroba nerek pogarsza się, poziom odpadów gromadzi się we krwi, powodując, że zwierzę czuje się chore. Problemy z nerkami mogą również prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, niskiego poziomu żelaza we krwi (niedokrwistości), osłabienia kości, uszkodzenia nerwów i słabego wychwytu żywieniowego. Nerki twojego psa pełnią taką samą funkcję jak nerki ludzkie. Podczas gdy pies potrzebuje tylko jednej nerki do życia, gdy jedna jest w niebezpieczeństwie, może to prowadzić do awarii drugiej.

Niektóre przyczyny problemów z nerkami, zwłaszcza w ostrej chorobie nerek, są łatwe do zdiagnozowania i leczenia. Początek PChN jest wolniejszy, co utrudnia diagnozowanie i leczenie przyczyn. Przyczyny ostrej choroby nerek u psów są wynikiem spożywania pewnego rodzaju toksyn, takich jak trujące rośliny, płyn przeciw zamarzaniu, niektóre leki lub złe pokarmy. Przypadkowe spożycie pestycydów lub chemikaliów, których używamy, aby pozbyć się szkodników z naszych domów, jest jedną z głównych przyczyn ostrej niewydolności nerek.

Czytaj też:   Czy pies może jeść jarzębinę? Sprawdzamy!

Jaką karmę wybrać dla psa z chorymi nerkami?

Być może zastanawiasz się, czym konkretnie powinieneś karmić swojego psa i czy powinieneś zrobić karmę dla swojego psa, czy też poszukać komercyjnej marki. Z pewnością jest większa kontrola, kiedy przygotowujesz jedzenie dla psa w kuchni, ponieważ dokładnie wiesz, co twój pies je. Istnieją jednak pewne komercyjne diety, które również mogą działać. Niezależnie od tego, czy planujesz karmić psa domową dietą, czy używać komercyjnej żywności, konieczne jest, aby karma spełniała jego potrzeby dietetyczne. W przypadku psów z problemami zdrowotnymi nerek karm je dietą wysokiej jakości białka o niskiej zawartości fosforu i sodu oraz dodawaniem kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak mieszanka dobrej jakości mięsa, warzyw, takich jak papryka, i suplement omega-3 lub ryby, len, sardynki lub anchois. Chcesz dobrej różnorodności białka, najlepiej surowego. Unikaj suchej karmy, ponieważ może powodować odwodnienie. Wytwarzanie własnej karmy dla psów może być czasochłonne i pracochłonne, ale jeśli to zrobisz, postępuj zgodnie z formułą, aby nie przeoczyć żadnych kluczowych składników. Aby zapewnić kompletną i zbilansowaną dietę, oprócz podstawowych składników żywności, należy dodać dodatkowe składniki odżywcze.

Niektóre zasady, o których należy pamiętać na tej diecie, są takie, że możesz i powinieneś dostosować ją w zależności od tego, co jest dostępne, szczególnie w ciągu tygodnia. “Zrównoważona” dieta jest przedmiotem wielu spekulacji i debat w środowisku weterynaryjnym. Podstawowe zalecenie w ciągu tygodnia to:

– 12-15% mięsista kość
– 10-30% mięsa narządów
– 30-50% mięsa
– 5% ryb

Dodatkowo utrzymuj  tłuszcze na niskim poziomie, skrobię nieistniejącą, a przede wszystkim oferuj swojemu psu różnorodność. Ryby to zawsze dobry pomysł, ale tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Warto także wejść na stronę: https://blog.piesotto.pl/jaka-karma-dla-psa-z-chorymi-nerkami/ i sprawdzić odpowiednie karmy właśnie dla czworonogów z opisanymi powyżej chorobami.Podobne Tematy: