pies przy misce

Jak wybrać karmę dla psa? Na co zwrócić uwagę?

Szeroki wybór karm dla psów powoduje, że trudno jest znaleźć tą najlepszą. Dotyczy to zarówno karm suchych, jak i mokrych. Jeśli masz z tym problem, sprawdź co wziąć pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji o zakupie.

Karma powinna być pełnoporcjowa (kompletna)

Dokonując właściwego wyboru karmy dla psa, sprawdź, czy jest to karma pełnoporcjowa – inaczej określana, jako bytowa. Co to znaczy? Według definicji to karma, która jest tak skomponowana, aby dostarczyć Twojemu pupilowi wszystkich najważniejszych dla niego składników odżywczych. Co ważniejsze – ilość i proporcje każdego z nich są bardzo starannie dopasowywane w taki sposób, aby zapewnić zdrowy rozwój Twojemu pupilowi na każdym etapie jego życia.

To, co wyróżnia karmy pełnoporcjowe dla psa to ich wysoka smakowitość. Ponadto są to karmy, co do których możesz mieć pewność, że są one bezpieczne dla Twojego pupila. Oznacza to, że nie znajdziesz w nich potencjalnie szkodliwych składników.

Karma pełnoporcjowa może być serwowana zwierzakowi każdego dnia. Dzięki bogatej formule nie wymaga uzupełniania o dodatkowe posiłki czy suplementy.

Przykładem takiej idealnie zbilansowanej karmy dla psa może być m.in. RAW PALEO o najwyższej zawartości indyka (80g/100g) i wołowiny (70g/100g).

Karma dla psa powinna mieć odpowiedni skład

Szukając dobrej karmy dla psa, przyjrzyj się jej składowi. Co powinno znaleźć się w dobrej jakościowo karmie?

Mięso – jest ono ważnym źródłem białka, co oznacza, że dostarcza zwierzakowi energii. Powinno to być mięso świeże, czyli nieprzetworzone. Dzięki temu składnikowi karma jest nie tylko bardziej odżywcza. Świeże mięso to również wyższa smakowitość i atrakcyjność karmy.

Oleje lub/oraz składniki pochodzenia roślinnego – dostarczają one zwierzętom nienasycone kwasy tłuszczowe. Mają korzystny wpływ m.in. na prawidłową pracę serca czy mózgu. W przypadku młodych psów odgrywają ważną rolę, gdyż wspierają ich rozwój i wzrost. Jeśli chodzi o psy starsze, to kwasy wpływają na pracę ich układu nerwowego i działają korzystanie na pracę mózgu.

Owoce, warzywa, zioła – te składniki są doskonałym nośnikiem witamin i minerałów. Tych składników nie powinno zabraknąć w żadnej diecie psa. Ponadto dostarczają one do organizmu psa enzymy oraz antyoksydanty.

Prebiotyki (fruktooligosacharydy i mannanooligosacharydy) – ich obecność w karmie powoduje, że wspiera ona odporność przewodu pokarmowego psa oraz mają wpływ na stopień łatwości trawienia. Karma dla psa z prebiotykami reguluje wypróżnienia, a także poprawia konsystencję kału i ogranicza wzdęcia.

Dodatkowo w karmie mokrej dla psa powinna znaleźć się również odpowiednia ilość wody. Minimalna to 75%.

Czytaj też:   Czy pies może jeść kiwi? Szkodliwość dla psów

raw-paleo-healthy-grain-adult-salmon-sucha-karma-z-lososiem-dla-psow-doroslych

RAW PALEO HEALTHY GRAIN ADULT SALMON – sucha karma z łososiem dla psów dorosłych fot. vetexpert.eu

Karma dla psa powinna być dopasowana do jego wieku i rasy

Wybierając karmę dla psa, należy też uwzględnić cechy indywidualne zwierzaka, jak wiek i rasę. Dlaczego? Powodów jest wiele:

Szczenięta i dorosłe psy mają odmienne potrzeby żywieniowe.

Pierwsze potrzebują karmy bogatej w składniki, które będą wspierały ich rozwój i wpływały na tempo wzrostu. Z kolei dorosłe psy będą potrzebowały składników wspierających pracę określonych organów i dostarczających im odpowiedniej ilości kalorii, a niekiedy wspomagających ich organizm w walce z rozmaitymi schorzeniami.

Konsystencja karmy ma znaczenie

Karmę suchą dla psa najlepiej podawać szczeniętom oraz dorosłym zdrowym psom. Ze względu na małą ilość wody zmusza psy do wydatkowania energii na jej pogryzienie. Karma mokra będzie lepsza dla psich seniorów, gdyż ułatwia trawienie, jak i samo jej przyjmowanie.

Rozmiar krokietów

Ma znaczenie, jeśli chodzi o wielkość psiej rasy. Małe psy mogą mieć problemy z pogryzieniem dużych krokietów, a tym samym strawieniem pożywienia. Z kolei zbyt małe krokiety w przypadku dużego psa, mogą powodować zadławienie i zbyt łapczywe jedzenie.

Specyfikacja rasy

Niektóre rasy psów obarczone są predyspozycjami występującymi częściej w obrębie danej rasy i tak np. labradory – wykazują skłonność do nadwagi; owczarki – skłonność do problemów ze stawami; a psy rasy West Highland white terier – częściej niż inne rasy zmagają się z alergiami i problemami skórnymi. Dlatego wybierając karmę dla psa warto uwzględnić specyficzne cechy pupila, aby zadbać o jego sprawność i samopoczucie.

Podsumowanie

Szukając najlepszej karmy dla psa, zwróć uwagę przede wszystkim, czy jest ona pełnoporcjowa oraz dopasuj ją do wieku, jak i stanu pupila. Przyjrzyj się też producentowi.

Wysokiej jakości karmy pełnoporcjowe dla swojego psa znajdziesz w ofercie firmy Vet Expert.

Jest to doświadczony producent karm (a także suplementów oraz kosmetyków) dla psów i kotów. Karmy dla psa Vet Expert powstają ze starannie dobranych dobrych jakościowo świeżych składników. Ponadto zarówno sam proces produkcji, jak i wykorzystywane w jego trakcie składniki podlegają stałej i restrykcyjnej kontroli.

Producent ma też na uwadze wysoką smakowitość karmy dla psów, dlatego jego karmy mogą pochwalić się wysoką zawartością mięsa. Podając psu pełnowartościową, dobrej jakości karmę, wpływasz na jego zdrowie, rozwój i samopoczucie.

Podobne Tematy: