lowienie ryb

Czym sugerować się podczas wyboru kołowrotka?

Wędkowanie to jedno z tych zajęć, które może dawać sporo satysfakcji. Nic więc dziwnego, że miłośników tej pasji z roku na rok przybywa. Rozpoczęcie przygody z wędkarstwem wiąże się jednak z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu. Wielu początkujących wędkarzy nie wie na jaką wędkę czy kołowrotek warto się zdecydować. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym odpowiemy na pytanie dotyczące tego, na co warto zwracać uwagę podczas wyboru kołowrotka.

Typ i rozmiar kołowrotka

Jednym z najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę jest typ kołowrotka. Obecnie kołowrotki znanych i cenionych marek takie jak kołowrotki Daiwa dostępne są w wielu różnych rodzajach. Wśród nich wymienić możemy między innymi spinningowe, gruntowe, czy spławikowe. Wybór zależy od techniki wędkowania oraz rodzaju ryb, które zamierzasz łowić. Przykładowo, kołowrotek spławikowy stworzony do precyzyjnego łowienia ryb spokojnie pływających na powierzchni, takich jak karaś, płotka czy leszcz. Jeśli zaś zamierzamy łowić ciężkie ryby, pływające po dnie takie jak np. sum, wówczas warto postawić na kołowrotek gruntowy. Zapoznanie się z cechami poszczególnych typów kołowrotków jest więc niezwykle ważne.

Kolejną istotną kwestią jest rozmiar kołowrotka. W tym przypadku możemy zauważyć podobną zależność – małe kołowrotki sprawdzą się w rekreacyjnym łowieniu zaś modele o większej wadze są niezastąpione podczas “walki” z dużymi, ciężkimi gatunkami ryb. Wszystko opiera się więc o to gdzie i jakie ryby zamierzamy łowić.

Materiał kołowrotka

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu kołowrotka jest to, z jakiego materiału został wykonany. W ofercie możemy znaleźć wysokiej jakości kołowrotki z metalowymi elementami takie jak kołowrotki Okuma, jak i modele, których budowa opiera się na tworzywach sztucznych, carbonie czy graficie. Metalowe elementy kołowrotka sprawiają, że jest on solidniejszy i bardziej trwały. Z pewnością posłuży nam więc przez dłuższy czas i będzie dobrym rozwiązaniem nawet podczas połowy dużych gatunków ryb. Minusem tego rozwiązania jest jednak wyższa waga kołowrotka. Jeśli więc zależy nam na lekkości podczas wędkowania, wówczas lepiej postawić na kołowrotki wykorzystujące tworzywa sztuczne i nowoczesne materiały kompozytowe.

Ilość i rodzaj łożysk

Ilość i rodzaj łożysk w kołowrotku to ważny aspekt, który wpływa na jakość i płynność jego pracy. Łożyska pełnią kluczową rolę w redukcji tarcia i umożliwiają płynne nawijanie i zwijanie żyłki.Poszukując idealnego kołowrotka dla siebie należy pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie – im więcej łożysk tym płynniejsza praca kołowrotka. Należy jednak również pamiętać o tym że istnieje kilka typów łożysk. Wśród nich wymienić możemy między innymi łożyska kulkowe, które zapewniają płynniejszą pracę oraz łożyska wałeczkowe, które są znacznie bardziej wytrzymałe. W przypadku rekreacyjnego łowienia łożyska kulkowe będą wystarczające, jeśli jednak planujemy wyprawę na morskie łowiska – łożyska wałeczkowe to najlepszy wybór.

Czytaj też:   Jak wybrać idealne legowisko dla swojego psa?

Przełożenie

To jeden z niezwykle ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru kołowrotka. Przełożenie to nic innego jak tempo nawijania żyłki. Dokładniej jest miarą liczby obrotów szpuli wokół osi w stosunku do jednego pełnego obrotu uchwytu lub korby. Kołowrotki z wysokim przełożeniem są idealne do aktywnego wędkowania, podczas gdy niższe przełożenie może być bardzo pomocne w chwili, gdy połów wymaga większej siły i wolniejszego zwijania np. podczas holowania dużych okazów.

Hamulce

Każdy, kto choć raz łowił ryby wie doskonale, jak ważne jest szybkie zablokowanie kołowrotka w momencie brania. Dlatego też to w jaki hamulec wyposażony jest kołowrotek jest niezwykle istotne. Warto wybrać model z regulowanym hamulcem, który pozwala precyzyjnie kontrolować napięcie żyłki podczas walki z rybą. Pozwala to nie tylko szybko zablokować żyłkę, ale również uniknąć ryzyka jej zerwania podczas nawijania.

Cena i marka

Nie da się ukryć, że cena poszczególnych akcesoriów wędkarskich odgrywa dużą rolę, szczególnie jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z wędkowaniem i nie wiemy czy będziemy ją kontynuować. Wiele osób decyduje się więc na wybór najtańszych modeli. Nie zawsze jednak jest to dobrym rozwiązaniem. O wiele lepszym pomysłem jest wybór kołowrotków znanych i cenionych marek, które są zwyczajnie trwalsze i bardziej funkcjonalne. Co więcej, niektóre z nich wcale nie posiadają wygórowanych cen. Doskonałym przykładem mogą być bardzo popularne obecnie kołowrotki Ryobi, które wyróżnia bardzo dobry stosunek jakości do ceny.Podobne Tematy: