pies gryzie kosc

Czy pies może jeść kości? Tak, ale…

Jeśli masz psa, z pewnością wiesz, że temat podawania psu kości dzieli opiekunów czworonogów na dwa obozy. Jedni są przekonani, że kości to nieodpowiedni pokarm dla psów, a inni bez obaw podają je swoim pupilom. Gdzie leży prawda? Sprawdź, jak bezpiecznie podawać psu kości i jakie kości może jeść pies.

Świadomość właścicieli psów jest coraz większa i wielu opiekunów czworonogów wie, jak ważne jest prawidłowe odżywianie pupila oraz dbanie o jego dobrostan psychiczny. Równocześnie wciąż pokutuje wiele mitów na temat prawidłowej opieki nad psem. Jednym z nich jest temat podawania psu kości. Z jednej strony na pewno zdarzało Ci się słyszeć, że psom nie należy podawać kości. Tymczasem osoby żywiące psy dietą BARF, czyli pokarmem najbardziej zbliżonym do naturalnego, podają psom kości jako jeden z podstawowych elementów diety. Kto więc ma rację? Każdy po trochu. Pies może jeść kości, ale nie wszystkie i tylko pod pewnymi warunkami.

Jakie kości można podawać psu? Kość wołowa dla psa i inne.

Kości mogą jeść szczenięta i dorosłe psy — zdrowe, które nie mają problemów z uzębieniem ani układem pokarmowym. Jeśli nasz pies jest starszy lub cierpi na problemy związane z jamą ustną lub przewodem pokarmowym, warto podawanie kości skonsultować z lekarzem weterynarii.

Pies powinien otrzymywać kości surowe, najlepiej otoczone mięsem i chrząstkami. Świetnie sprawdzi się kość wołowa dla psa, kość cielęca, jagnięca, sprawdzą się także surowe szyje i skrzydełka z kurczaka, indyka lub kaczki oraz kości z dziczyzny. Kości możemy kupić w niektórych sklepach mięsnych oraz w sklepach zoologicznych — kość wołowa dla psa, kości cielęce czy jagnięce to coraz popularniejszy asortyment w dobrych sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Wówczas mamy pewność, że produkt jest przeznaczony dla psów, a równocześnie podajemy zwierzakowi naturalny, zdrowy przysmak.

Psy nie powinny jeść kości gotowanych, zwłaszcza drobiowych, oraz kości wieprzowych. Wielkość kości powinna być dostosowana do wielkości psa — zbyt mały przysmak stwarza ryzyko zadławienia, a zbyt duży — może spowodować problemy z wypróżnianiem.

Czy szczeniaki mogą jeść kości?

Szczenięta mogą otrzymać od czasu do czasu kości cielęce lub jagnięce, jednak należy uważać, by nie podawać zbyt dużych kości — to może prowadzić do problemów z wypróżnianiem oraz krwawienia dziąseł. Proponujemy jednak, by twarda kość wołowa poczekała na moment, gdy pies będzie miał już stałe uzębienie. Do tego czasu młody psiak może (i powinien!) żuć inne naturalne gryzaki — uszy wieprzowe, wołowe lub królicze, kawałki skóry, suszone mięso, noski wieprzowe, żwacze wołowe, suszone płuca i inne.

Dlaczego warto podawać psu naturalne gryzaki (kość wołowa i inne)?

Podawanie psu naturalnych gryzaków, takich jak twarda kość wołowa, kości jagnięce, cielęce czy inne, to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla naszego pupila. Kości stanowią doskonałe (i w pełni naturalne) urozmaicenie diety — są źródłem wapnia, białka, tłuszczu oraz witamin A, D, E, K. Pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową psów. Co więcej, gryzienie kości znakomicie usuwa u psów kamień nazębny (nawet o 70-90% przy regularnym podawaniu!) i wzmacnia ich zgryz. Jednak kości to nie tylko korzyści zdrowotne dla psów. Bardzo ważny jest również aspekt psychiczny.

Gryzienie kości — sposób na nudę

Intensywnie pachnący i naturalny przysmak zaspokaja instynktowną potrzebę żucia i stanowi doskonały sposób na nudę. Czworonogi potrafią godzinami próbować rozgryzać kości wołowe dla psa i sprawia im to mnóstwo frajdy. Takie zajęcie może pomóc psu znieść wielogodzinną nieobecność opiekuna, tym bardziej że żucie działa na psy uspokajająco, łagodzi stres i wycisza pobudzone czworonogi. Warto zawsze mieć pod ręką naturalne gryzaki dla psa, gdy chcemy, by sam się sobą zajął — np. gdy musimy popracować w domu, przyjmujemy gości lub z powodu złej pogody nie możemy zapewnić pupilowi długiego spaceru.

Teraz już wiesz, że wystarczy odrobina rozwagi i ostrożności, by bez obaw podawać psu naturalne kości wołowe, jagnięce, cielęce, a od czasu do czasu — nawet niektóre kości wieprzowe czy drobiowe. Wykorzystaj tę wiedzę już teraz i zamów kości wołowe dla psa — Twój pupil będzie Ci wdzięczny!Podobne Tematy:

Czytaj też:   Czy pies może jeść orzechy pekan? Sprawdzamy!