Każdy opiekun zwierzęcia chce dla niego jak najlepiej. To całkowicie zrozumiałe. Często jednak mamy wątpliwości dotyczące tego, czy rzeczywiście troszczymy się jak należy o nasze czworonogi. Dotyczą one szczególnie żywienia. W przypadku psów możemy bowiem wybierać spośród dziesiątek karm dostępnych na rynku. Skąd wiedzieć czy dana karma jest dobra? Jak wybrać najlepsze pożywienie dla naszego pupila? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Rodzaje karm dla psów
Sprawdzając oferty karm dla psów możemy zauważyć, że dominują dwa główne typy pokarmu dla tych zwierząt: jest to karma sucha oraz mokra w formie pasztetów lub kawałków w sosie lub galarecie. Każda z tych karm ma swoje zalety oraz wady. Karmy suche, takie jak karma dla psa Acana to zbilansowany posiłek w formie granulatu. Zaletami karm suchych jest łatwość przechowywania ich oraz dłuższy termin przydatności do spożycia. Musimy jednak mieć świadomość, że psy w starszym wieku lub cierpiące z powodu chorób przyzębia mogą mieć problemy z jej spożywaniem. Co więcej, karmiąc psa wyłącznie karmą suchą musimy obserwować, czy pije on dostateczną ilość wody. Wiele czworonogów ma z tym bowiem problem.
Alternatywą jest karma mokra. Dla wielu psów jest atrakcyjniejszą, bardziej smakowitą i aromatyczną opcją, która dodatkowo pozwala im nawodnić organizm. Niestety, spożywanie tylko mokrej karmy może upośledzać gryzienie u psa i sprawić, że w późniejszym czasie będzie miał on problemy ze spożywaniem stałych pokarmów. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na karmienie mieszane, które jest optymalnym połączeniem zalet obydwóch rodzajów karm.
Skład i kaloryczność karmy dla psa
Poszukując zdrowego pożywienia dla swojego pupila musimy zdać sobie sprawę z tego, że potrzeby każdego zwierzęcia są inne. W zależności od swojej rasy, wieku, stanu zdrowia czy aktywności pies może mieć inne zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego też poszukiwanie dobrej karmy warto zacząć od konsultacji z weterynarzem, który podpowie nam jakie zapotrzebowanie energetyczne ma nasz pies i w jaki sposób powinniśmy go karmić. Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest skład karmy dla psa.
Niezależnie od tego, jakie potrzeby ma nasz pies ważnym jest aby głównym składnikiem było białko pochodzenia zwierzęcego, ponieważ jest to składnik, który jest podstawą żywienia każdego psa. Dobre karmy, takie jak karma dla psa Brit mogą oczywiście zawierać również dodatki warzyw, które są cennym źródłem witamin. W karmie dla psów powinno jednak nie być zbóż, lub powinny znajdować się one jedynie w śladowych ilościach. Unikamy również barwników oraz innych syntetycznych dodatków, poprawiających smak i zapach. Analizując skład karmy warto wziąć pod uwagę nie tylko to z jakich składników została wykonana ale również jakich składników odżywczych oraz witamin i minerałów dostarcza. Na etykiecie produktu powinna znajdować się tabelka, która wskaże dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia oraz procent poszczególnych składników, które znajdziemy w stu gramach produktu.
Sprawdź producenta i opinie o produkcie
Jeśli chcesz mieć pewność, że karma, którą wybierasz dla swojego czworonożnego przyjaciela jest dobrym produktem, który będzie miał pozytywny wpływ na jego zdrowie zapoznaj się z opiniami innych użytkowników. Wiele karm dostępnych na rynku, takich jak karma dla psa Dolina Noteci cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami, które możemy znaleźć w sieci na mediach społecznościowych, forach i grupach pasjonatów. Jeśli więc chcesz upewnić się, czy dany producent jest firmą godną zaufania, która tworzy karmy z najlepszych składników sprawdź, co na jej temat mówią inni posiadacze psów, hodowcy oraz lekarze weterynarii.
Nie bój się zadawać pytań
Nie da się ukryć, że wybór zdrowej i zbilansowanej karmy dla czworonoga bywa wyzwaniem. Szczególnie w przypadku gdy mamy do czynienia ze zwierzęciem w starszym wieku lub zmagającym się z problemami zdrowotnymi. W takiej sytuacji może pojawić się wiele pytań i wątpliwości co do wyboru najlepszego w danym przypadku pożywienia. Za każdym razem warto skonsultować się ze specjalistą. Wielu weterynarzy posiada ogromną wiedzę na temat karm dla psów i są w stanie zaproponować nam produkty godne uwagi. Zmieniając karmę warto obserwować swojego pupila. Jeśli chętnie je, nie przybiera na wadze lub jej nie traci, ma energię do zabaw a jego futerko jest zdrowe i lśniące – oznacza to, że dana karma mu służy i możemy podawać ją bez obaw. Jeśli jednak coś nas niepokoi – warto skonsultować to z weterynarzem i rozważyć zmianę karmy.Podobne Tematy:
- Jak Wiejska Zagroda może pomóc w doborze odpowiedniej karmy dla Twojego psa?
- Jak wybrać karmę dla psa? Na co zwrócić uwagę?
- Czym karmy dla psów małych ras różnią się od zwykłej karmy?
- Karma dla kota – na co zwracać uwagę wybierając pożywienie dla swojego pupila?
- Kiedy wskazana jest karma bezzbożowa dla kota?