kot w domu

W co wyposażyć dom, aby przyjąć do niego kota?

Planujesz przyjąć do siebie kota? Kupiłeś już miseczkę, miękkie legowisko, które prawdopodobnie kot zamieni na tekturowe pudło od butów i kuwetę z pachnącym żwirkiem? Opieka nad kotem wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto znać przyzwyczajenia i zachowania kotów, które wynikają z charakterystyki ich gatunku. W przeciwnym razie hodowla tego domowego drapieżnika stanie się dla Ciebie źródłem frustracji i spowoduje niemałe zniszczenia w domu. Sprawdź, w co wyposażyć swój dom przed przyjęciem do niego kota.

Zadbaj o swoje meble i spokój – postaw na dobrej jakości drapak

Koty znane są z tego, że lubią niszczyć meble, zrzucać przedmioty, które tłuką się czy szkodzić na inne sposoby. To prawda, że kotów nie da się tak dobrze wytresować jak psów, ale to nie oznacza, że nie da się ich wychować. Wiele szkód powodowanych przez koty wynika z nieznajomości ich potrzeb i braku odpowiedzi na nie ze strony właściciela. Jednym z najpowszechniejszych szkód jest niszczenie mebli. Dlaczego właściwie koty drapią? Czy robią to na przekór swoim właścicielom?

Drapanie u kotów jest naturalną potrzebą, której nie da się kota oduczyć. Dzięki drapaniu ostrzą swoje pazury, a dokładnie zdzierają starą warstwę martwej płytki. W ten sposób je oczyszczają i pozwalają rosnąć nowej płytce twardszej i ostrzejszej od poprzedniej. Jest to naturalny proces, jak zrzucanie skóry przez gady.

Ponadto drapiąc meble, koty opierają się o powierzchnię swoimi łapkami, znacząc w ten sposób terytorium. Na poduszkach łapek kotów znajdują się gruczoły wydzielające feromony. Dotykając nimi powierzchnię, pozostawiają na niej swój zapach. To również jest w pełni naturalne zachowanie, o którym warto wiedzieć.

Jak uniknąć zniszczenia mebli? Przed przyjęciem kota do domu kup drapak, najlepiej dość wysoki i o pionowej konstrukcji, na którą kot będzie mógł dodatkowo się wdrapywać. Drapak pokryty szorstkim materiałem spokojnie zastąpi mu Twoje ulubione meble.

Czytaj też:   Kiedy wskazana jest karma bezzbożowa dla kota?

Dlaczego zabawki dla kota są tak ważne i jakie wybrać?

Zabawki dla kota są bardzo ważne, szczególnie gdy jest młody i pełen energii. Bawiąc się ze swoim kotem, nie tylko pozwalasz mu się wyszaleć, zapewniasz mu odpowiednią dawkę ruchu, ale także uczysz go i tworzysz z nim relację. Dzięki zabawie dajesz ujście instynktowi łowcy, który drzemie w każdym kocie.

Najlepsze zabawki dla młodego i nieco starszego kota to wszelkiego rodzaju wędki z przynętą czy nakręcane myszki, piłeczki z dzwoneczkiem, które przykują jego uwagę i pozwolą mu zapolować. Koniecznie zakup kilka sztuk, aby zająć swojego kota i zacisnąć z nim więzi.

Hodowla każdego zwierzęcia w domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Podobnie jest z hodowlą kota. Choć stworzenia te uważane są za samotników, pozostawione same sobie mogą mocno uprzykrzyć życie. Będą nie tylko niszczyć meble, ale także zrzucać przedmioty, aby zwrócić Twoją uwagę. Warto zatem poznać naturalne zachowania i potrzeby kota, aby odpowiednio przygotować mieszkanie na jego przyjęcie. Do miseczki, kuwety i legowiska koniecznie dokup drapak i zabawki dla kota. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio wychować swojego kota i się z nim zaprzyjaźnić bez zbędnych nerwów i frustracji.Podobne Tematy: